Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Kirikute juurde oodatakse üle tuhande talgulise

18.04.2012 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga, Esileht, Kirikuelu

«Teeme ära!» talgupäev on aidanud liita kogudust ja toonud inimesi pühakodade juurde. Arhiiv

Möödunud nädala lõpuga on «Teeme ära!» talgute raames pühakodade juures abilistele kohti vähemalt 1080. Korda loodetakse saada nii hooned kui nende ümbrus.

Praegu on paras aeg veel ringi vaadata, kus abi vajatakse, ja sinna ka appi minna.

Talgud kui suure töö osa
Märtsis tegi ka muinsuskaitseamet avalduse, millega kutsuti kõiki mälestiste omanikke, haldajaid, kohalikke elanikke ja koolinoori osalema 5. mail toimuvatel «Teeme ära!» talgutel, et korrastada mälestisi ja nende lähiümbrust. Sinna hulka kuuluvad ka pühakojad, kirikuaiad ja sageli kalmistudki.
Viiendat aastat peetav talgupäev on muutunud juba paljudes paikades iga-aastaseks ühiseks hoogtööks, millega oma tegemistes ja plaanides arvestatakse.
Keilas on tehtud kõvasti tööd ajaloolise pastoraadihoone juures ka eelmistel aastatel ja mitte ainult üle-eestilise talgupäeva raames. 2011. aasta aprillis asutati kirikumõisa taastamiseks SA Keila Kihelkonna Rahvahariduskoda. PRIA on nüüdseks eraldanud raha kirikumõisa ehitusprojekti jaoks.
Eelseisva talgupäeva ülesanne on puhastada pastoraadi ümbrust võsast ja aastakümnetega sinna kogunenud prahist ning võimalusel koristada ka mõningaid siseruume. Õpetaja Marek Rootsi sõnul on seekord appi tulemas nii koguduse inimesed kui ka Soome sõpruskoguduse esindajad. «Vabatahtlik töö käib meil siin aasta ringi,» tõdes vaimulik.

Võimalus midagi teha
Tartu Maarja kirikus ja koguduse juures on samuti «Teeme ära!» talgukogemust juba mitme aasta jagu. Kui mullu prooviti vahelduseks ka mõttetalgutele kokku tulla, siis see ei olnud nii populaarne kui koristus- ja haljastustööd. Tõenäoliselt on inimestel enam vajadus midagi oma käega teha ja pärast ka selle tulemust näha.
Sel aastal kogunetakse koguni kahel laupäeval – 5. mail kiriku juurde ja 12. mail kogudusemajja ning sealsele mänguväljakule. Möödunud aastal leiti konkursi korras taastatavale kirikule sisekujundus ning nüüd on vajalike tööde tegemiseks osa põrandast üles võetud. Talgute käigus soovitaksegi kirik suveperioodi teenistusteks korda teha.
Tarvastu kiriku juures on kavas ka väiksemat sorti haljastustööd, tarvis on oksi kokku kanda, maad tasandada ja lillepeenraid rajada. Vähemalt pooled kohad on juba täis ja seetõttu on õpetaja Elve Bender üsna lootusrikas. «Inimestel on siin harjumus kiriku juurde tulla ja siinsetes töödes ka oma osa anda.» 
«Teeme ära!» talgupäevad said Eestis alguse 2008. aastal. Esimesel korral peeti prügikoristustalguid, teisel mõttetalguid ning kolmandal korral jõuti üleriigilise prügikoristustalgute formaadini. Prügikoristus on jäänud ka kõige suuremaks talgutööks ning on populaarsust võitnud üle maailma.
Mari Paenurm

«Teeme ära!» talgute tööpaigad kirikute juures
.Keila, Tartu Maarja, Tarvastu, Helme, Suure-Jaani, Kaarma, Võnnu, Tuhala, Sangaste, Mihkli, Vara, Kõpu, Rakvere, Märjamaa, Audru, Puhja, Rannu, Paide, Narva, Tallinna toom- ja Püha Vaimu kirik
Noarootsi, Vormsi, Kärla, Risti ja Rooslepa kirikuaed
Tartu Peetri kool
Koeru pastoraat

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)