Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Kirikus paljastus unikaalne laemaaling

21.01.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

Töömehed avastasid Kuressaare Laurentiuse kirikus restaureerimistöid tehes unikaalse laemaalingu.
 

“Tegemist on väga erakordse ja sensatsioonilise leiuga,” kommenteeris värsket avastust Kuressaare EELK Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan. “See, et kiriku laes on maaling ja lisaks ka säilinud, on kõigile spetsialistidele suur üllatus.”

Arhitektuuriloolaste esialgset hinnangut vahendades märkis Toplaan, et leid omab vabariiklikku tähtsust, kuna kiriku laemaalingust ei ole varasemalt midagi teada.

Hoolimata kiriku pragunenud laest ja sellest, et maaling on kohati hävinenud, on see siiski suures osas säilinud ja küllaltki heas korras ning vaadeldav. “Leida tänapäeva kirikust midagi sellist, seda tuleb ette väga harva,” lisas Toplaan.

Ornamentaalne laemaaling katab tervet kiriku lage, on huvitavas korduvmotiivis ja pärineb koguduse õpetaja hinnangul aastast 1836, mil kirik tulekahjust taastati.

Laemaalingu avastasid kirikus remonditöid tegevad töömehed läinud reedel pealmiste krohvikihtide eemaldamise käigus. Avastus tingis ka restaureerimise algidee ümbertegemise. “Kui esialgu plaaniti kiriku lage restaureerida altpoolt, siis nüüd tuleb lae konstruktsioonidele läheneda hoopis katuse kaudu,” selgitas Toplaan.

Millises olukorras laemaaling täpselt on, mis ajast see pärineb ning mis sellest edasi saab, selgub järgmisel nädalal, kui kirikusse tulevad kohale pädevad eksperdid.

Teadaolevalt katavad ka Laurentiuse kiriku seinu maalingud ja mitte ainult ornamentmotiivis.

 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)