Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kiriku helirezissöör ja valgusemeister

22.12.2006 | | Rubriik: Kirikuelu

Kui kusagil on kirikukontsert, konverents või  nõupidamine, siis võib üsna kindel olla, et helipuldi taga istub Jaane Lend (42).

Mees, kes palju aastaid hea seisnud selle eest, et tähtsad kõned ja kaunid muusikahelid kuulaja kõrvust mööda ei läheks. Esimene kokkupuude helitehnikaga on Jaanel seotud ansambliga Oikumene. Aasta oli siis 1979 ja ta õppis polütehnikumis raadiosidet ning elektroonikat. Siis tuli töö Eesti Raadios ja Tallinnfilmis. Üsna suur osa Jaane praegusest tööst on seotud kiriku helitehnilise ja valgustööga. «See on mu põhitöö, millega ma leiba teenin,» ütleb ta. Aasta lõpp on helimehel alati kiire, meiegi jutuajamine saab teoks Kaarli kirikus, kus just lõppes Prantsuse lütseumi jõuluteenistuse proov.

Mis jõuluajal ees seisab? «Tulemas on Rebecca Kontuse neli kirikukontserti Eesti eri paikades. Ühe muusikaliga olen seotud ja siin Kaarlis ning teisteski kirikutes on palju üritusi,» valgustab Jaane oma tööplaani. «Ega ma päris üksi hakkama saa, mul on ikka omad tublid abilised. Need on eri koguduste inimesed, kellele see töö huvi pakub. Tihtipeale on mitu asja ühel ajal, siis on poisid mul abiks,» kiidab Jaane oma meeskonda.

Mis on olnud suurimad üritused, mida on tulnud võimendada? «Kiriku omadest kindlasti laulupeod Tartus ja Pärnus, suvised vabaõhukontserdid. Palju oleme ringi sõitnud välisansamblitega. On käidud ka Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis.» Jaane on  helindanud,  lindistanud ja nüüd ka plaadistanud kõik viimase aja kirikukogu istungid.

Pika helimehe staaži jooksul on tehnika kõvasti paremaks läinud ja mis polegi vähemtähtis – ka kergemaks muutunud. Jaane oskab seda hinnata ja leiab, et tehnika uuenemine aitab niigi nappi aega kokku hoida.

Jaane on Jüri koguduse liige, kuulunud aastaid juhatusse. «Olen püüdnud koguduses kaasa aidata, millega saan. Tõsi, viimasel aastal tagasihoidlikumalt.» Jüri koguduse kooris Jaane laulnud ei ole, kuid jumalateenistustel lektsioone on lugenud. Laulis omal ajal Oikumenes ja on mänginud kitarri.

Kas mõnikord on aega tavalise kirikulisena kirikusse minna? «Vahel ikka on. Tunnen sellest tõsiselt heameelt. See on minu jaoks väga oluline. Iga inimene vajab hingekosutust ja seda ei tohi mitte ära unustada,» ütleb Jaane. Kord aastas käib ta koos abilistega Soomes põhjamaade kristliku muusika festivalil, mida peab heaks erialalise täiendamise võimaluseks.

Jõululaupäeval loodab Jaane töökohustustest vaba olla ja kodukogudusse minna. Jõulu teisel pühal on ta  traditsiooniliselt Nabala palvemajas, kus koos Jüri koguduse ja kohaliku külarahvaga  jõule tähistatakse.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)