Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Kiriku ehitamisest Järvakandi alevisse

12.09.2011 | | Rubriik: Online artiklid

18. august 1996 läheb Järvakandi ajalukku päevana, mil Eesti klaasitööstuse keskuses pühitseti esimene oma luterlik kirikuhoone. Varem oli siin juba olemas palvemaja nelipühilastel. Alljärgnevalt ülevaade 15 aastat tagasi valminud kiriku ehituse vähemtuntud köögipoolest.

Ehitustöödega alustasime 29. juulil 1995 kolme mehega: Harald Johanson, Ivan Viljakainen ja mina. Tundsin neid töökate, ausate ja kohusetundlike meestena, kuigi kumbki polnud varem ehitajana leiba teeninud. Tööaja arvestust pidas iga mees ise ja kuu lõpus viis selle Tõnu Saare kätte, kes juhatuse esimehena vastutas kogu kiriku ehitustegevuse eest.

Minu ülesandeks oli tööde korraldamine ja nendest osavõtt, samuti materjalide hankimine ning siseuste, akende ja saali sisustuse valmistamine. Üldehitustöödest võtsin osa vastavalt vajadusele ning lähtuvalt sellest, et koos ehitustöödega jõuaks õigeks ajaks valmis ka tarviliku mööbli.

Kuna põhihoone, mille asemele kirik ehitati, oli olemas, kulus kogu augustikuu lõunapoolse juurdeehitise mullatöödele ja vundamendi betoneerimisele. Ka terve septembri ja pool oktoobritki olime kolmekesi objektil. Probleeme tekitas minu jaoks torni ja selle aluse konstruktsioon. Kuna torn toetub sõrestikehitise lae taladele, ei olnud julgust enne töödega alustada, kui tegin 1 : 20 mõõtkavas mudeli. Torni esimese osa tõstsime autokraanaga kohale 14. septembril. Omaette sündmuseks kujunes aga tornikiivri paikapanek 12. oktoobril, seda tuli vaatama palju rahvast. Hoone välisilme muutus sellega juba põhjalikult.

Novembris said juurdeehitise seinad musta diagonaalvoodri ja soojustuse ning katus vihmakindlaks. Valmis ka peatrepi raketis. Detsembris ehitasime vana hoone pööningu pikiteljele kandva puitfermi, mis kannab siiani vanu hoone laekilpe. Samuti lammutasime praeguse saaliosa kandvad vaheseinad ja nii valmis kiriku saaliosa. Detsembris õnnestus hankida ka saematerjal akende tarvis ning ehitustöödega jätkasid sestpeale Harald ja Ivan kahekesi. Kui minul kulus terve jaanuar ja veebruar akende valmistamisele, võtsid "poisid" samal ajal üles vana põranda, paigaldasid uued talad ja musta põranda ning ajasid sirgemaks kirikusaali seinad ja lae.

Edasi loe Delfist.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)