Esileht » Uudis » Uudised »

Kirik suvise kontserdipaigana

28.08.2013 | | Rubriik: Uudised

Koos augustiga lõpeb ka suviste kontsertide hooaeg, millest nii mõnedki leidsid aset kirikuseinte vahel.
Pühakodades toimuvaid muusikaüritusi jätkus suurematesse ja väiksematesse Eesti kohtadesse. Eri paigus toimunud kontsertide puhul esines nii erinevusi kui sarnasusi. Suve meenutavad Pärnu Eliisabeti kiriku peaorganist Jaanus Torrim, Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas, Väike-Maarja koguduse hooldajaõpetaja Enn Salveste ja Muhu Katariina koguduse õpetaja Aare Luup.
Pärnu Eliisabeti kirikusse jagus kontserte Jaanus Torrimi sõnul igaks nädalavahetuseks, samuti sai ülenädalasi kontsertelamusi nii Kuusalu kirikus kui Väike-Maarjas. Muusika jõudis ka Eesti saartele – Aare Luubi sõnul sai sel suvel Muhus neljal korral kirikus kontserti kuulata. Paiguti erinesid kontsertide stiilid: Pärnu Eliisabetis ja Kuusalus sai eranditult klassikalist muusikat kuulata, samas kui Väike-Maarja ja Muhu Katariina kirikus oli pilt kirjum ja esines ka ilmalikumaid kontserte.
Pühalikku meeleolu loodi Kuusalus algus- ja lõpuliturgiaga, Väike-Maarjas toimusid klassikalised kontserdid palvustega. Muhus juhatas kirikuõpetaja kontserdid avakõnega sisse. Samas möönsid nii Väike-Maarja kui Muhu õpetaja, et kommertskontsertide puhul ei tundu olevat mõtet kiriku esindaja ülesastumist ülemäära sakraalseks teha, sest kontserdi formaat seda ei soosi ja publik pole sellele lihtsalt vastuvõtlik.
Laias plaanis jäädi publikuarvudega rahule, kuigi üldjuhul koosnes kuulajaskond väiksemates paikades kohalikest ja/või koguduse liikmetest. Veel oli tabatav tendents, et prestiižsem nimi toob ka rohkem rahvast, eriti kommertslike kontsertide puhul.
Tagasi vaadates lugesid kõik neli küsitletut kontserdisuve õnnestunuks.
Diana Tomingas,
Eesti Kiriku praktikant

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)