Slava Ukraine

Kirik püha paik, koda Issanda

15.10.2008 | | Rubriik: Määratlemata

Nissi kirik on tuntud oma 52,5 meetri kõrguse saleda torni ja uhkete gooti akende poolest. Foto: Tiiu Pikkur

Sihvaka torniga Nissi Maarja kirik on oma kohal seisnud 135 aastat.
Juubelitähtpäeva puhul peeti laupäeval, 11. oktoobril kirikus tänujumalateenistust, millel osales märkimisväärne hulk rahvast nii oma kogudusest kui külalisi kaugemaltki.
Teenisid peapiiskop Andres Põder, peakaplan emeeritus Tõnis Nõmmik, Hakunila sõpruskoguduse õpetaja Reijo Liimatainen Soomest, Kullamaa koguduse õpetaja Ants Leedjärv, emeriitõpetajad Laine Villenthal ja Priit Rannut ning koguduse õpetaja Lea Jants-Ylönen. Laulsid Turba naiskoor ja Riisipere kammerkoor, organist oli Lea Mäeväli.
Pärast teenistust peeti ühine söömaaeg Nissi vennastekoguduse majas.
Esimene pühakoda Nissis oli 16. sajandi algul ehitatud kabel. Praeguse hoone kavandas Peterburi arhitekt David Grimm, ehitus käis kaks aastat ja pühitsemine oli 7. oktoobril 1873. Kirik on ühelööviline suurepäraste Riias valmistatud vitraažakendega ning stiilse pseudogooti sisustuse ja kunstiväärtuslike maalidega ehitis. Kirikus on 1000 istekohta.
Oma ajaloos halvemaidki aegu üle elanud pühakoda on praegu väga kaunis ja hoolitsetud nii seest kui väljast. Heledates toonides kirikusaal loob sisenejale pühaliku tunde. Ent nagu ütles peapiiskop Andres Põder oma jutluses, ei ole pühakoda püha mitte arhitektuuri tõttu, vaid ikka seepärast, et siin kõneldakse meie taevase Isa lõpmatust armastusest.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)