Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Kirik kardab aidsihaigeid!

01.04.2009 | | Rubriik: Arvamus

13aastaselt HIVi nakatunud Alo sõnas konverentsil: «Sarnaselt kogu ühiskonnaga kardab ka kristlik kirik aidsihaigeid – sõnades küll kutsutakse, kuid tegelikult kardetakse.»
Tartu Teoloogia Akadeemia (TTA) üliõpilased korraldasid Usuteaduste Instituudi toetusel konverentsi «HIV ja aids kui väljakutse kristlastele». TTA üliõpilaste Ethel Toomingase ja Meelis Tasuri sõnul oli ettevõtmine loogiliseks jätkuks UIs varem läbitud selleteemalisele koolitusele. Sihtgrupiks olid kristlike koguduste töötegijad ja liikmed.
Konverentsi peaesineja Alo sõnum oli, et vähesest informeeritusest tulenev hirm ja tõrjumine on HIVi leviku piiramise ja abi saamise peamine takistus. Vastates küsimusele pastoraalnõustajate kohta, lausus esineja: «Neil puudub kompetents, sama, mis kehtib kiriku kohta tervikuna, peab paika ka vaimulike nõustajate kohta.» Alo arvates on ainuke inimene Eestis, kes oskab ja tahab aidata, arst ja aidsiennetaja Nelli Kalikova.
Kristi Rüütel Eesti Tervise Arengu Instituudist rääkis HIVi ja aidsi trendidest meil ja mujal maailmas. Selgus, et Eesti on seni esikohal HIVi leviku poolest süstivate narkomaanide hulgas, samal ajal kui mujal maailmas on trendiks pandeemia levik tavaliste inimeste seas.
Aids on jõudnud massidesse! Kõneleja arvates peitub probleem üha halvenevates sotsiaalsetes oludes ja plahvatuslikult kasvavas töötuses. Meeleheide tekitab lootusetust ja nii otsitaksegi lohutust alkoholist ning teistest meelemürkidest. Ühe ja sama süstla kasutamine on aga vesi HIVi leviku veskile. Tuleb tunnistada, et probleem võib peituda ka meie vabariigi sekulaarses õhkkonnas. Tuntud katoliiklikud riigid Poola ja Leedu on ühed väiksema aidsi levikuga maad.
Sirle Blumberg MTÜst Living for Tomorrow selgitas laste ja noorte seas tehtavat ennetustööd, eeskätt seksuaalkasvatuse vallas. Ta rõhutas, et tegemist on olulise hoovaga aidsiennetuses.
Pastor Meego Remmel keskendus kiriku ja kristlaste osale ennetustöös, rääkides kiriku võimalustest ja andes nõu kirik­liku ennetustöö tegemiseks.
Pärast konverentsi lõppu osalejatega vesteldes selgus, et enamik oli üritusega rahul ning sai huvitavat ja vajalikku teavet. Tilga tõrva tilgutas aga üks kuulajatest, mainides, et on Alo jutust solvunud. Kõik inimesed ei ole sellised, pealegi on tõrjumine loomulik, sest ta kardabki aidsihaigeid. Alol on õigus – võitlus HIViga algab meie suhtumise muutmisest, siis on loota muutust ühiskonna suhtumises, millest oleneb epideemia kontrolli alla saamine.

Veiko Rämmel,
TTA meediaeriala üliõpilane

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)