Esileht » Uudis » Uudised »

Kirik abi vahendajana

02.11.2010 | | Rubriik: Uudised

Paide koguduse ja sotsiaaltöötajate ühistel jõududel jagatakse Ameerikast saabunud riided neile, kes abi kõige enam vajavad. Liina Raudvassar10 tonni kaaluv humanitaarabi saadetis Ameerika Ühendriikidest jõudis Paidesse Püha Risti koguduse vahendusel.
See, et ligikaudu 9000 elanikuga Paide linnake võib lähenevale talvele vastu minna kergema südamega, teades, et vähekindlustatud saavad tasuta garderoobitäiendust, toimus tänu kohaliku vaimuliku Algur Kaerma aastatepikkustele kontaktidele Ühendriikide humanitaarabi vahendava organisatsiooni Vaeslapse Viljarong esindajatega.
Pool aastat väldanud asjaajamise krooniks saabus hiljuti Riia kaudu Paidesse suur merekonteiner, lastiks 1104 kasti rõivaid, jalatseid ja voodiriideid. Saadetis on kenasti pestud ja sorteeritud ning kastidesse paigutatud konkreetse liigituse alusel. Et kogudus ei jaksanud oma jõududega töömahukat ülesannet täita, toimub abi vahendamine koostöös linnavalitsuse sotsiaaltöötajatega.
Konteineri mahalaadimine võttis meeskonnatööna aega tunde, selle abivajajateni laialijagamine vältab kuid. Selleks on sisse seatud linnavalitsuse kasutuses olevad ruumid, kus on jagamise hõlbustamiseks eraldi tubades meeste-, naiste- ja lasteriided. Kohapeal tegelevad sotsiaaltöötajad inimestega, kes oma osale järele tulevad. Üks 50 ruutmeetri suurune tuba on praegu veel maast laeni ja seinast seina avamata karpe täis.
Kuigi idee poolest peaks kastide sisu olema kooskõlas peale kleebitud etiketiga, on pakkimisel juhtunud sisulisi apse. Nii on vajalik ajamahukas järelsorteerimine, enne kui esemeid on hõlbus abivajajale ulatada.
«Aga me toimetame siin heal meelel, lihtsalt nii hea on teada, et see abi toob olulist kergendust paljudele kaaslinlastele,» kinnitas Eesti Kirikule üks vabatahtlikuna tegutsev proua.  
«Meie eesmärgiks on tagada, et abi jõuaks kõigi puudustkannatajateni hoolimata nende taustast, et keegi ei jääks sellest kõrvale,» selgitab Kaerma Eesti Kirikule. Tema meelest on tegemist kiriku võimalusega ulatada abikäsi neile, kes seda kõige enam vajavad. Tagades inimeste esmased eluvajadused, loome pinnase sügavamateks teemadeks, leiab vaimulik.
Tema sõnul on koostatud abivajajatest nimekiri, kuhu kuulub üle 600 leibkonna. Linnavalitsuse lastekaitsespetsialist Irene Virkoja täpsustab, et sihtgrupiks on paljulapselised ja üksikvanemaga pered, samuti toimetulekutoetuse saajaks arvatud pered.      
«Kõik sai alguse 90ndatel, mil ma tutvusin meie diakooniakeskuse vahendusel suure südamega ameeriklasega. Raske isegi meenutada, kuidas kontaktid mister Johniga nii püsivateks kujunesid. Igatahes sai siitpoolt saadetud sõnum, et abi kuluks Paides hädasti ära,» annab Algur Kaerma aru.
Kuni Eesti veel ei kuulunud Euroopa Liitu, oli bürokraatiat rohkem, samuti tuli arvestada piiri ületamisel kopsaka impordi tollimaksuga.
Nüüd sujub kõik lihtsamalt, mis lubab Kaermal kinnitada, et kui praegusest saadetisest ei piisa, tuuakse USAst lisa: «See ei ole välistatud. Mõte ongi, et kui see konteiner oli komplekteeritud talve silmas pidades, siis teretulnud oleksid ka suvised asjad.»
Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)