Esileht » Online » Online artiklid »

Kiir paneb praosti ameti maha

12.04.2011 | | Rubriik: Online artiklid

1995. aastast EELK Viru praostina ametis olnud Avo Kiir ei kavatse praostina jätkata. Uue praosti esitab peapiiskop, kel enda sõnul ei ole valik veel tehtud.

Avo Kiir ütles, et on end praosti ametis ammendanud.

Tegus praost

"On juba oldud küll ja on endast antud, mis anda on. Ei taha au pärast kohta hoida. Üle kümne aasta ei tasu eriti ühel ja samal juhtival kohal olla, inimene ammendab ennast selle ajaga," ütles Kiir.

1995. aastal tegi Avo Kiirele ettepaneku praosti ametisse asuda tollane peapiiskop Jaan Kiivit ja praostkonna sinod valis ta seejärel. Kiir ütles, et 16 aastat tagasi ta adus, et peab väljakutse vastu võtma. Esmalt oli Kiir praosti kohusetäitja ametis, sest tollase Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) põhikirja järgi pidi praosti kirikuõpetaja staaž olema 10 aastat, aga tal oli kaheksa.

Kiir tunnistas, et tema praosti ametis olles on praostkonnas palju ära tehtud. Traditsiooniks on kujunenud praostkonna päevad, süvendatud on sõprussidemeid Põhja-Elbe kiriku Husum-Bredstedti praostkonnaga. Praosti sõnul on kõige suurem väljakutse olnud selle tagamine, et kõik praostkonna kogudused saaks teenitud.

"Kaadriga on probleeme. Kaadrivoolavus on ka kirikus. Pooled praostkonna vaimulikud teevad lisatööd. Tegu on sunnitud olukorraga ja see on parem kui virelemine," ütles Kiir. Mees ise on praostiks olles olnud Jõhvi linnavolikogu esimees, volikogu liige ja 2003. aastast Iisaku vallavanem.

Järglane lahtine

Kiir näeks enda ametijärglasena uue põlvkonna esindajat – Rakvere Kolmainu koguduse õpetajat Tauno Toompuud. 32aastasel Toompuul, kes praegu on abipraosti kohusetäitja, aga napib ametistaaži. Tänasel päeval peab praosti kandidaat olema kirikuõpetajana teeninud 7 aastat.

Viru praostkonna kirikuõpetajaist vastaksid praostile esitatavatele nõuetele neli vaimulikku: Narva Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjo, Jõhvi Mihkli koguduse õpetaja Peeter Kaldur, Kadrina Katariina koguduse õpetaja Meelis-Lauri Erikson ja Haljala Mauritiuse koguduse õpetaja Margit Nirgi. Esimesed kaks on praosti ametis olnud – Kaldur enne Kiirt Virumaal ja Jürjo Võru praostkonnas.

EELK peapiiskop Andres Põder ütles Põhjarannikule, et ametlikku otsust, keda Viru praostiks määrata, pole ta veel teinud. "On kahju, et Kiir tahab praosti ametist loobuda, sest ta on ses ametis tublisti hakkama saanud. Uue praosti suhtes on ettepanekuid ja mõtteid. Kui me praosti ei leia, saab ametisse panna kohusetäitja," ütles Põder.

Edasi loe Põhjarannikust.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)