Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kersti Uibo esitleb Eestis oma uut filmi

18.05.2011 | | Rubriik: Kultuurielu

 24. mail kell 19 esilinastub kinos Sõprus Kersti Uibo (fotol) dokumentaalfilm «See on see päev».
Filmitegija 11aastane teekond Kosovosse on lõppenud. Filmis «See on see päev» kummitas Kersti Uibot küsimus, miks sajandeid omavahel sõdivad rahvad vägivalla ringist välja ei suuda murda.
Kloostrielu iseloomustab kindel töö- ning palverütm. Kui ümberringi sõjakoledused ja vihkamine, on kloostriväravad avatud kõigile abivajajatele. Ka filmitegijatele, keda muidu kaameraga sisse ei lasta. Nii sattus Kersti Uibo Kosovo kloostreid filmima, otsides pärast 2000. aasta NATO poolt toime pandud pommitamist inimesi, kes suudaksid vägivallale vastu seista sisemise rahu ja tasakaaluga.
Uibo esimene Kosovo film «Kitsas on värav» (2002) näitab nunnade elu vahetult pärast sõda, kui sõdurid kloostrit mahapõletamise eest kaitsevad. NATO rahuvalvajad elasid iidse kloostri värava kõrval, kus oli filmi peategelase Teodora nunnakong. Seal kohtas Kersti munk Mironit, kelle klooster just maha oli põletatud. Isa Miron oli ainuke, kes ei jaganud inimesi omadeks ja võõrasteks, vaid tundis kaasa nii serblaste kui albaanlaste kannatustele.
Just Munk Miron ütleb filmis, et Jeesuse järgijad on need, kes teisi inimesi armastavad. Aastaid hiljem sõitis Uibo Kosovosse tagasi, et filmida munk Mironit, igapäevast elu pisikeses külakloostris. Autor loodab, et filmi rahu jõuab ka vaatajani.
Kersti Uibo on Londonis elav dokumentaalfilmide režissöör-operaator, kes veedab suved kodukülas Metsapoolel. Ta on õppinud inglise ja saksa keelt Moskvas, ajalugu ning filmirežiid. Tema tuntumad filmid on näiteks «Evaldimaa» ja «Vaikelu naisega».
Film linastub Sõpruses 24.–29. maini. Toodetud Exitfilmis, produtsent Peeter Urbla.
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)