Esileht » Online » Online artiklid »

Keeleteadusele pühendatud elu

01.11.2010 | | Rubriik: Online artiklid

"Arvan, et meie ühiskond saaks teistsuguse näo, kui meil oleks rohkem julgust sündmustest osa võtta."

Nii kirjutab 26. oktoobril 90aastaseks saanud Pärnus sündinud keeleteadlane, esseist ja tõlkija Fanny de Sivers. Pärnu Eliisabeti koguduse hingekirja on ta kantud ristimisega 12. detsembril 1920. aastal, tollal oli tema nimi Fanny Isak. Vanematena on märgitud miilitsamees Johann ja ema Reet Isak (end Org) – "mõlem. ev.-luth".

Fanny Isak õppis Pärnu tütarlaste gümnaasiumis, lõpetas selle 1938. aastal ning jätkas õpinguid Tartu ülikooli filosoofiateaduskonnas romaani keelte ja kunstiajaloo alal. 1941. aastal ta abiellus (Vello Salo andmeil fiktiivselt), sai perenime von Sivers ja läks Saksamaale, õppides edasi esmalt Breslau (praeguse Wrocùawi) ülikoolis ning sooritades viimaks ladina, prantsuse ja hispaania keele riigieksami Würzburgi ülikoolis. Õpingud ja teadustöö jätkusid Pariisis ning Lundis.

Alates 1949. aastast elab Fanny de (prantsuse vaste saksa von-ile) Sivers Pariisis, on oma pika elu jooksul pidanud eri ameteid (tantsija, ajakirjanik, tehniline tõlk, teadur), peaasjalikult aga pühendunud keeleteaduslikule uurimistööle ja esseistikale, samuti tõlkimisele.

Edasi Pärnu Postimehest.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)