Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kaunis kellamäng viib palveaastasse

14.12.2011 | | Rubriik: Kirikuelu

 Euroopa kultuuripealinna aasta lõpetab Tallinna kirikukellade koosmäng.

22. detsembril kell 20.11 tuleb esmaettekandele Margo Kõlari spetsiaalselt selleks puhuks kirjutatud heliteos «Tornikellade laul» ning sellest inspireeritud videoprojektsioon, kasutades ainulaadse lõuendina Jaani kiriku fassaadi.
Talvisel pööripäeval, aasta kõige lühemal ja pimedamal päeval, on paljud vanalinna kirikud avanud üheskoos ukse sissetulijatele. Kümne kiriku 47 kella helistavad ühtekokku 30 muusikut.
Nii kohtuvad Vabaduse väljakul iidne ja moodne Tallinn, kauge ja kaasaegne kultuur, sajanditevanused kellad ja kõige kaasaegsem videotehnika.
«Tornikellade laul» heliseb kõikjal vanalinnas. Parima helielamuse saab peale Vabaduse väljaku ka Tornide väljakul, Patkuli vaateplatvormil ning Laial, Harju ja Vene tänaval.
Kellamängule eelneb kell 19 paljudes kirikutes algav kontsert, palvus või jumalateenistus. Iga kirikus toimuv sündmus on omanäoline ja vastavuses just selle kiriku traditsiooniga.
Lehari Kaustel, kultuuripealinna lõputseremoonia korraldaja, ütleb, et kellade koosmäng ei ole helitugevuselt vali, mistõttu nõuab vaikset ja süvenenud kuulamist.
«Teadaolevalt on see maailmas esimene kord, kui linna kirikud üheskoos muusikateost esitavad. Meil on unistus, et Tallinna kirikute ühine kellamäng võiks järgmistel aastatel saada igapäevaseks kauniks reaalsuseks.»
Kirikukellade helin viib meid 2012. aastasse, mis on evangeeliumi ja palve aasta. Esimene sündmus on alliansspalvenädal, mis toimub 8.–15. jaanuarini 30 piirkonnas üle Eesti. Kogu palveaasta kulmineerub 28. juulil Kristuspäevaga.
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)