Esileht » Online » Online artiklid »

Katuse kehv seisund sundis kontserti korraldama

10.08.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Helme kalmistu kabeli katus on halvas seisus, selle pärast muret tundvad inimesed korraldasid heategevuskontserdi.

Kabeli katusekatte vahetamise projektdokumentatsioonis on ära toodud, et hoone katusekonstruktsioonid  – talad, sarikad, toolvärk – on heas seisukorras. Silmaga nähtavaid puidumädaniku kahjustusi ei ole, samuti pole näha läbivajumisi.

See kõik võib aga peagi muutuda katusekatte viletsa seisundi tõttu. Nõukogude perioodil on hoone ajahambast puretud laastukatus asendatud eterniitplaatidega. Praeguseks on aga needki amortiseerunud. Enamik plaate on sammaldunud, osa nendest aga katki ja lasevad vett läbi.

Korstnapits on muutunud pea olematuks

Hoone korsten on laotud punastest tellistest. Korstna ots on aga lagunenud, korstnapitsist säilinud vaid paar kivi.

Projekti kohaselt tuleks amortiseerunud katusekatteplaadid eemaldada ja paigaldada hoonele kolmekihiline laastukatus. Ka torni seinte pehkinud vertikaallaudise osad ootavad asendamist. Korstna lagunenud osa tuleb samaväärsete keraamiliste kividega uuesti üles laduda ning taastada korstnapits.

Kuna Helme kalmistu kabel on muinsuskaitseline objekt, võib seda restaureerida või remontida ainult muinsuskaitse eritingimusi järgides ja muinsuskaitse spetsialisti järelvalve all. Samas eeldab eritingimuste täitmine üsna suuri summasid.

Edasi Postimehest.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)