Esileht » Online » Online artiklid »

Kas Ruhnu uus kirik on valet värvi?

11.11.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Hiljuti Tartus fotosid skaneerinud ja lapanud ruhnlane Kaarel Lauk avastas, et Ruhnu uus kirik on värvitud justkui vale värviga, mitte niisuguseks, nagu ehitis omal ajal originaalsena välja nägi.

1938. aastal Carl Sarapi pildistatud fotolt paistavad valgena vaid kivikiriku aknaliistud, muu tundub olevat teist värvi. Mis värvi täpselt, seda must-valge foto põhjal öelda ei saa.

"Enne oli kirik palju ilusam. Praegu on kiriku puuosa kõik valge, kuid see ei ole päris kindlasti algupärane värv," rääkis Lauk, kes enda sõnul avastust tehes üllatus. 1980. aastatel tehtud fotol paistab kirik kollane. "Igal juhul on kahevärviline lahendus oluliselt ilusam ja kirik näeb kümme korda kenam välja," ütles Lauk. Ta avaldas lootust, et järgmisel aastal, kiriku 100. sünnipäevaks värvitakse kirik jälle õiget värvi. Ruhnlasele jäi arusaamatuks, miks kirik valet värvi värviti. "Kindlasti juhtus see pärast Eesti Vabariigi taastamist. Kuidas muinsuskaitseamet selle asja üldse läbi lasi?" imestas ta.

Muinsuskaitseameti kohalik ametnik Mihkel Koppel pakkus, et kirik võidi valgeks värvida nõukogude ajal või siis, kui 1990. aastate algul rootslased annetuse tegid. Ainuke võimalus originaalvärv kindlaks teha, on tõusta redeliga akende kohale ja vaadata kohta, kust laudised algavad. Õige värv peaks pealmiste kihtide alt välja tulema.

Isegi kui kirik võõbati valgeks nõukogude ajal, tuli ka siis muinsuskaitseinspektsioonilt nõu küsida. "Tõenäoliselt toona vastuolu ei tekkinud. Võidi esitada isegi värvipassid. Selleaegset dokumentatsiooni säilinud ei ole," lausus Koppel.

Ruhnu Püha Magdaleena koguduse õpetaja, 85-aastane Harri Rein, kes Eestis vanim ametis olev EELK vaimulik ja töötanud saarel 15 aastat, mäletab kirikut kogu selle aja helehallina.

Edasi loe ajalehest Meie Maa.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)