Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kas edu meditsiinis on saavutatav võistlemise või koostööga?

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Laagrilistel oli võimalus ka kätt proovida erinevate protseduu­ride tegemisel. Eleri Luhamets harjutab kip­si tege­­mist Eva-­Lii­­sa Luha­metsa käe peal. Foto: erakogu

16.–20. juulini 2008 toimus Põltsamaal Baltimaade kristlike meditsiiniüliõpilaste suvelaager. Laager kandis pealkirja «Achieving success in medicine – competition or co-operation?» ning peamisteks teemadeks olid karjäär, kompromissid, jõu taastamine ja eesmärgid elus nii meedikuna kui kristlasena.
Sel aastal oli juba viies kord, kui Baltimaade kristlikud meditsiinitudengid laagris kokku said, teist korda leidis see aset Eestis. Laagri toimumiskohaks oli Põltsamaa kirikla ning suhtluskeeleks inglise keel. Laagrit korraldasid Eesti Kristlike Arstide Ühingusse (EKAÜ) kuuluvad üliõpilased ja residendid
Kristlusest ja karjäärist
Neljal laagripäeval toimusid õhtu- ja hommikupalvused, samuti oli igal hommikul Bill Mauldini juhitud piiblitund teemal «Karjäärikristlaseks olemine». Piiblitundides räägiti ideaalidest ja sellest, millised oleksid kristlased ja kogudused Jumala plaani järgi. Käsitleti ohtusid, mis inimest tema patuse loomuse tõttu ikka ja jälle õigelt rajalt kõrvale astuma sunnivad.
Samuti tuletati meelde Jumala tõotusi, et hoolimata meie eksimustest oleme siiski Jumala silmis väga erilised ja väärtuslikud. Pärast piiblitundi kogunesime väiksematesse arutlusgruppidesse, et kuulata laagrikaaslasi ja avaldada oma mõtteid piiblitunni ja Piibli kohta ning jagada oma kogemusi teistega.
Neljapäeva juhtmõtteks olid ideaalid ning õhtul toimus paneelvestlus karjääri ja ideaalide teemadel, mida juhtis teise aasta onkoloogiaresident Hannes Jürgens. Paneelis osalesid farmatseut Küllike Lääne koos abikaasa Peeter Läänega, kes töötab Tartus psühhiaatrina. Samuti võttis vestlusest osa füüsik Markus Vardja, kes töötab TÜ Kliinikumi onkoloogiakliinikus.
Teemadest puudutati vestluses meediku ideaale koolipõlves ja seda, millised on nad nüüd tegelikkuses töötades, kompromisse, mida on elus tehtud, milline on Jumala roll nende töös ja millistes olukordades on olnud tarvis olla mitte ainult ihuarst, vaid ka hingehoidja. Jagati ka mõni hea näpunäide tulevastele meedikutele, kuidas pingelise töö kestel oma jõuvarusid taastada, kuidas valida eriala ning kuidas edendada kõrvuti karjääri ja perekonnaelu.
Reedel olid teemaks ohud ja ennelõunal pidas Bill Mauldin rohkete isiklike näidetega pikitud loengu teemal «Läbipõlemine». Et ta ise oli seda kogenud, siis tutvustas ta erinevaid ohumärke, tõi juurde läbipõlemise meditsiinilise ja bioloogilise tausta, kuidas seda sündroomi diagnoosida, ning andis hulga näpunäiteid aja mahavõtmiseks ja taastumiseks, et vältida läbipõlemist. Samuti kõneles ta läbipõlemise ravivõimalustest ja sellest, kuidas saada julgustust ja jõudu Piiblist.
Kolleegide kogemusi
Laupäeva teemaks oli reaalsus ning kõnelema oli tulnud günekoloog Kristiina Rull, kes andis laagrilistele ülevaate Eesti päästemeeskonna tööst ja 26. detsembril 2004 toimunud Kagu-Aasia tsunamikatastroofi tagajärgede leevendamisest Indoneesias Banda Acehis 2005. aasta jaanuaris. Rohkete piltidega illustreeritud ettekanne maalis reaalse pildi meeskonna igapäevatööst katastroofipiirkonnas, saime aimu rahvusvahelisest päästemeeskondade võrgustikust ning nende töö organiseeritusest.
Lisaks sisulisele osale oli laagrilistel võimalus ka kätt proovida erinevate protseduuride tegemisel. Saime meelde tuletada elustamise ABC-d ja mudelil proovida kaudset südamemassaaži, jälgides surve tugevust ning sagedust monitorilt, et meie tegevus oleks optimaalne. Veel oli võimalus proovida veenisisese kanüüli panemist, esmalt mudelil ning siis ka üksteisel. Harjutasime sidumist ja kipsipanemist ning vaatasime üle nende protseduuride põhitõed. Saime ultrahelimasinaga otsida kõhuõõnest üles erinevaid organeid ja veresooni ning mõnusaks lõõgastumiseks õpetati meile ka ülaselja ja kaela massaaži.
Üritus sai teoks tänu mitmetele sponsoritele nagu Eesti Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Kristlike Arstide Ühing, Norra Kristlike Arstide Ühendus, Tartu ülikooli üliõpilas­esindus, England Lancing Tabernacle Christian Centre. Laagrit aitasid korraldada paljud vabatahtlikud nii tudengite kui noorte arstide seast, nii Balti riikidest kui Norrast.
Eleri Luhamets
Selle aasta laagri ning Eesti Kristlike Arstide Ühingu üliõpilaste ja residentide ehk Eesti Kristlike Arstitudengite Grupi tegemiste kohta saab rohkem informatsiooni EKAG kodulehelt http://ekag.planet.ee.