Esileht » Online » Online artiklid »

Karja kirik sai uue katuse

11.05.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Eile oli tänupalvus EELK Karja Katariina kirikus. Uue katuse jaoks saadi raha riigi pühakodade programmist, kokku 2,3 miljonit krooni (vanas rahas) maksma läinud töid tegi osaühing Rändmeister Juhan Kilumetsa juhtimisel kaks aastat.

"Need tingimused siin viimasel talvel olid nii hullud, et isegi pärisorjad pole pidanud selliselt kannatama," muheles koguduse juhatuse esimees Tõnu Grepp. "Amet on selline," arvas vastuseks Juhan Kilumets, tunnistades, et paukuvas pakases oli tööd ikka suhteliselt keeruline teha. Ometi katus valmis sai ning siiani katuseaukudes pesitsenud hakid peavad nüüd uue kodu otsima.

Muide, Karja kiriku katuse kohta on Kilumets leidnud esimesed ülestähendused aastast 1712, mil kirikule pandi õlgkatus, mis oli tavaline lahendus vaestel aegadel. Kilumets teab ka seda, et Karja kirikut on aegade jooksul vihma ja lume ning muude ilmastikunähtuste eest kaitsnud laud- ja kivikatused, vahepeal olnud katusel koguni pappi meenutav materjal, mis olnud oma aja kohta vägagi eesrindlik.

Eelmine kivikatus pandi kirikule sügaval Nõukogude ajal, 1982. aastal, kuid siis ei olnud oskajaid mehi ja kivid hakkasid kiiresti maha kukkuma. EELK konsistooriumi assessor Mati Maanas ütles, et kindlasti tuleb märkida sedagi, et Karja kiriku katusetöid on tehtud nende meistrite vääriliselt, kes kunagi selle kiriku ehitasid, ning selle üle võib igati uhke olla.

Edasi loe ajalehest Saarte Hääl.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)