Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Kapist välja!

16.05.2012 | | Rubriik: Arvamus, Nädala ringvaade

Ma ei tea, kui palju on Jumal teile teie elus andnud võimalusi aja mahavõtmiseks, refleksiooniks, tõusmiseks natuke kõrgemale argisest tasapinnast, et panna siis kokku veelgi terviklikum pilt. Aga kui on, siis kasutage seda kui suurepärast võimalust.
Minul on see aeg just nüüd. Olen õnnelik ja tänulik, ehkki, parafraseerides esseemeistrit Ilmar Raagi, on seegi üsna aristokraatlik tegevus. Muide, kui uskuda Valmar Adamsit, siis ongi refleksioon ja esseekirjutamine üsna sarnased tegevused, mõlemat saab teha tugitoolist tõusmata ehk siis nende teadmistega, mis sul parasjagu olemas on.
Mäletan, et kunagi tekkis koguduses isadepäeva lähenedes küsimus, kuidas seda peaks tähistama. «Teate,» ütles keegi üsna tagasihoidlikult, «meil siin suurel osal ei olegi ju kodus isasid, äkki see lähenemine ja mõte solvab kedagi.» 
Praostkonna sinodil ütles Joel Luhamets, et loodetavasti ei omanda Kambjasse perekonnale rajatud monument sellesama koosluse mälestusmärgi mainet. Kodu hülgavad või alkohoolikutest emad ei ole just tavapärased. Samas, kui uskuda statistikat, siis näiteks Helsingis elavatest 40aastastest naistest ligi 40% on üksikud.
Ma ei tea, kui paljud siinsetest lugejatest on kuulnud Anthea Turneri nime, vaadanud tema saateid või lugenud tema kokkupandud raamatuid. Meedia vahendusel on saanud temast Ühendkuningriigi täiusliku koduperenaise võrdkuju. Ometi võiks ta oma järjekindlas süsteemsuses inspireerida palju rohkemaid inimesi kui vaid neid, kes end koduperenaistena identifitseerivad. Tema kuldlaused «Vähem on rohkem» või «Ettevalmistus on kõige olulisem» on tuntud ka siinsele televaatajale. Seesama täiuslik koduperenaine Turner soovitab meil aeg-ajalt ette võtta oma riidekapp ja viia seal läbi üks korralik suurpuhastus. Me kipume hirmsasti kinni hoidma asjadest, nii et mõne liivamandala tekke- ja haihtumise lugu kuluks oma silmaga üle vaadata. 
Eks nii on hea tuulutada ka oma elu ja mitte koormata ennast kasutute asjadega. 
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)