Esileht » Uudis » Uudised »

Kanada eestlased mängude ootel

09.02.2010 | | Rubriik: Uudised

Algavate taliolümpiamängude tähiseks on valitud innuiidide ehk eskimote kultuuri iidne sümbol Inukshuk, mida tunneme ka kui Kanada sümbolit. Massiivsetest kividest rajatud maamärk vee pealt tulijatele sümboliseerib ühtlasi külalislahkust ja sõprust. Foto: Arho TuhkruVancouveri ja Wistleri piirkonna eestlased elavad kaasa rahvuskaaslastest sportlastele, kes reedel algavatel taliolümpiamängudel proovivad jõudu maailma spordiparemikuga.
18 aastat E.E.L.K. Vancouveri Peetri koguduse õpetajaks olnud Walter Johanson kinnitas Eesti Kirikule: «On tunda, et pidu hakkab linnas keema ja midagi suurt on tulemas, sest bussid ja rongid on inimestest tulvil.» Ta selgitab, et jumalateenistused toimuvad olümpiamängude perioodil igal pühapäeval, muud üritused jäetakse ära, sest liiklus on tihe ja inimestel on seetõttu raske kohale tulla.
Loomulikult ei loobuta Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisest. Koostööd tehakse teiste eestlastest kristlastega, samuti on suur roll Eesti seltsil. Aktus on 21. veebruaril seltsi ruumes, peokõne peab kultuuriminister Laine Jänes. Johansoni hinnangul jälgivad koguduse inimesed olümpiamänge enamasti teleri vahendusel, «lootes kuulda eestlasi võitmas medaleid». Walter Johanson kinnitab: «Meie rahvas elab kaasa nii, nagu tervis ja majandus lubab.»
Eestis on teiste tugitoolist pöidlahoidjate seas assessor Tiit Salumäe ja välissuhete referent Arho Tuhkru, kellel on Kanada lääneranniku looduskaunite paikadega oma suhe. Mõlemad mehed on elanud Vancouveris ja teeninud eesti kogudust.
«Olin seal esmakordselt pikemat aega 2006. aasta jaanuarist juulini. Hiljem olen käinud külas ja teinud teenistusi,» räägib Arho Tuhkru, kes palju näinud rännumehena toob esile Kanada looduse ilu. Samuti kiidab ta paar aastat väldanud olümpiamängude ettevalmistusi: «Wistler on hea talispordipaik. Armas väikelinn, mida on nüüd palju laiendatud, ent kõik uus on sobitatud väga kompleksselt sealsesse keskkonda.»
Viit kuud 2006. aastal Kanada läänerannikul nimetab Tiit Salumäe eriliseks ajaks: «Kaunis loodus andis inspiratsiooni süveneda Piibli uurimisse. Ookea­ni rand ja lumised mäed, põlismetsad ja pargid.»
Salumäe kinnitab, et ootab olümpiamängude ülekandeid suurema huviga kui tavaliselt, ning meenutab oma Kanada perioodi: «Tegin Vancouveris olles väljasõidu Wistlerisse, kus on mängude süda. Nägin, milliseid suuri ettevalmistusi tehti.»
XXI taliolümpiamängud toimuvad Kanada läänerannikul Vancouveris ja Wistleris 12.–28. veebruarini. Need on Kanada pinnal kolmandad olümpiamängud Montrealis ja Calgarys toimunute järel.

Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)