Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kammermuusika festivalil kuuleb muusikute eliiti

21.09.2011 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika

Noore muusiku preemia sai Andreas Lend. ArhiivPühapäevani kestab Tallinnas VII kammermuusika festival.
Läinud pühapäeval toimunud galakontserdil andis Pille Lille Muusikute Toetusfond üle Marje ja Kuldar Singi nimelise noore muusiku preemia.
Kaks nädalat kestev festival kutsub pealinna raekotta ja erinevatesse kirikutesse huvilisi kuulama professionaalseid muusikuid ja osa saama kõrgetasemelisest muusikast. Esinejaid on nii siitsamast Maarjamaalt kui ka kaugemalt.  
Kaks kontserti on sündinud koostöös saatkondadega: kontserti Ferenc Liszti (1811–1886) 200. sünniaastapäevaks toetas Belgia saatkond ja selle kontserdiga festival ka algas. «Concerto di belcanto» leiab aset koostöös Itaalia saatkonnaga ja toimub homme, 22. septembril kell 18 Tallinna raekojas.
Festivali korraldava toetusfondi loomingulise juhi Pille Lille sõnul on kõige uhkem kontsert muidugi pühapäeval Jaani kirikus toimunud gala, kus kuulajatele esinesid meie võrratu viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny, erakordsete omadustega noor rootsi viiuldaja Hugo Ticciati, kes ühendab endas muusikalise eksperimenteerimise kire ja laiahaardelised intellektuaalsed tegevused, ning inglasest oboemeister Malcolm Messiter, kes on esinenud solistina 55 riigis.
Festivali raames anti galakontserdil kuuendat korda üle Marje ja Kuldar Singi nimeline noore muusiku preemia ja seda vastu võtma kutsuti tšellist Andreas Lend.
Laureaadi valikul hinnati Pille Lille sõnul olulisena interpreedi professionaalset kvaliteeti ja sarmi. «Musikaal­sus ja tehnika peavad tippmuusikul nagunii olema, need on õpitavad. Sarm on jumalik puudutus, mis annab valituile võimaluse tõusta muusikataeva kõrgustesse,» kinnitab Lill. Preemia kulub Andreasel uue pilli muretsemiseks.
Andreas Lend mängib Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, üle-eestilises noorte sümfooniaorkestris, Euroopa Liidu Noorteorkestris ja populaarses tšellokvartetis C-Jam. Teda saab kuulata veel laupäeval toimuval kontserdil (vt kava lk 11).
Preemiafondi asutasid 2005. aastal Mari-Ann ja Tunne Kelam, et toetada eesti noori lauljaid. Meie andekate muusikute professionaalsete oskuste arendamiseks asutas ooperilaulja Pille Lill omanimelise muusikute toetusfondi 2003. aastal.
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)