Slava Ukraine

Kallis õpetaja

10.09.2008 | | Rubriik: Määratlemata

Koguduse juhatuse esimees Olev Põld ja aseesimees Priit Humal saatsid õpetaja Joel Luhametsa altari ette, kus praktikant Elo Süld, peapiiskop Andres Põder ja noortejuht Joona Toivanen andsid kuldristi ja õnnistuse. Foto: Merje Talvik

Tartu Pauluse kogudus kinkis pühapäeval, 7. septembril oma armastatud õpetajale Joel Luhametsale kõrgeima tunnustuse koguduse õpetaja ametis: kullast ametiristi.

Et Tartu Pauluse kirikus pühapäevastel jumalateenistustel rahvast nagu jõululaupäeviti on, ei pane koguduse liikmetest keegi imeks. Soe ja hooliv õpetaja, huvitavad jutlused ja aktiivne koguduseelu on toonud üha rohkem liikmeid koguduse ridadesse. 6. septembril möödus Joel Luhametsa ordineerimisest õpetajaametisse 30 aastat. 
Kullast risti pani pidulikul jumalateenistusel Joel Luhametsale kaela peapiiskop Andres Põder. «Oled olnud suur Jumala arm ja kingitus meie kirikule. Sa oled oma Jumalale antud tõotust hästi pidanud, oled kasvanud toetussambaks meie kirikule. 30 aastat on ju päris pikk aeg, iseäranis veel noore inimese elus. Olukorrad on muutunud, inimloomus, mured ja probleemid jäävad ikka samaks, sageli isegi tüütuseni samaks. Sinul on jätkunud kannatust. Olgu see kullast teenetemärk Sulle julgustuseks ja innustuseks.»
Viljakandev töö
Tartu Pauluse koguduse juhatus esitas konsistooriumile taotluse anda õpetaja Luhametsale kuldristi kandmise õigus tänavu 17. märtsil, mille kirikuvalitsus 1. aprillil rahuldas.
«Põhjenduseks on Tartu Pauluse koguduse erandlikult kiire kasv, liikmete arv on suisa kahekordistunud viimase 11 aasta jooksul, mil Joel Luhamets on olnud koguduse õpetaja. Ta on aktiivselt algatanud uusi töövaldkondi ja avanud raamatupoe,» kommenteeris koguduse juhatuse aseesimees Priit Humal kuldristi taotluse põhjust.
 «Mäletan veel hästi seda aega, kui Joel 45aastasena energilise ja meie jaoks väga noore õpetajana Tartusse tuli. Kohe Joeli tuleku järel said tehtud hädavajalikumad tööd: altari ja kantselei remont, muretsetud uus digitaalne orel ning ehitatud tornikiiver.»
Joel Luhamets sai ajaloolise ametiristi, mida kandis 1945. aastal Tartu Peetri koguduse õpetaja ametist Siberisse küüditatud õpetaja Jaan Muru.
Kuldse ametiristi annetas Jaan Murule 1939. aastal Kursi kogudus. Ristikett on uus ja selle valmistamiseks annetasid koguduse liikmed ligi 100 grammi kulda.
«Olen teile väga tänulik, tean ka, mis see teile maksma läks, ning nüüd te võite julgusega tulevikus öelda mulle «kallis õpetaja»,» viskas Luhamets koguduse ees nalja. Sellisena, kel alati hea tuju ja iga abivajaja jaoks aeg varnast võtta, koguduse liikmed oma õpetajat iseloomustavadki.
Hooliv ja armastav karjane
«Minu meelest parim võrdlus iseloomustamaks Joel Luhametsa on hooliv ja armastav karjane. Olen tunda saanud tema osavõtlikkust riigi või linna elu käekäigu pärast, kui ta kantslist kõneleb. Olen temaga maailma või isiklikest asjadest vesteldes mõistnud tema hinge suurust ja heatahtlikkust ning kogenud tema rahulikku meelt ja tarkust, kui koosolekutel on tulnud langetada olulisi otsuseid. Usaldan Joel Luhametsa ja tunnen ta tuge,» sõnas õpetajat õnnitlema tulnud Tartu Pauluse koguduse liige kultuuriminister Laine Jänes.
Joel Luhamets ise on korduvalt rõhutanud, et tema kõrval seisab toetav pere ning töö koguduses on olnud ühine. Sama meelt on ka abikaasa Tiina Luhamets. «Koos oleme arutanud erinevaid probleeme ja rõõmustanud kordaminekute üle. Tõenäoliselt oleme saanud isegi rohkem koos olla kui keskmine eesti pere. Olgu Joelil nii kiire kui tahes, ta ei ütle kunagi ära oma abist, kui seda vajan.
Edu kirikutöös sõltub Jumala õnnistusest. Joelil on õnnestunud püsida selle juures, mis on tema kohus ja seega hetkel kõige olulisem. Et inimene kõike ei suuda, tuleb teha valikuid. Olles avatud Jumala tahtele ja juhtimisele, võime igal päeval kogeda Tema õnnistust nii oma töödes kui ka perekonnaelus,» lisas abikaasa Tiina.
Vastavalt EELK kirikuseadustikule antakse kuldrist ustavuse märgina vaimulikule, kes vähemalt 25 aastat on vaimuliku ametit laitmatult pidanud ning oma töö ja eluga edendanud EELK ülesehitamist.
Tartu Pauluse kogudus on varem kinkinud kuldristi õp Harri Haamerile 1939. aastal.  Pärast II maailmasõda on kuldristi kandmise õiguse saanud 14 EELK vaimulikku.

Merje Talvik

Joel Luhamets
Sündinud 19.3.1952 Antslas.
Lõpetanud Antsla keskkooli, TPI elektriinsenerina (1975), Usuteaduse Instituudi (1987).
Ordineeritud 6. septembril 1978.
Teeninud Kuressaare (1978–1989) ja Põltsamaa (1989–1997) kogudust. Aastatel 1991–1997 Viljandi praost.
Alates 1997. aastast Tartu Pauluse koguduse õpetaja, 1990. aastast konsistooriumi assessor, 1998. aastast Tartu praost.
Abielus 1977. aastast, abikaasa Tiina Luhametsaga kolm last.

4 kommentaari artiklile “Kallis õpetaja”

 1. T.Wilu (Italy) ütleb:

  Õnnitlused Joel Luhametsale!!!
  Lahke inimene, kes ei ütle mitte kunagi EI.

 2. Anonüümne ütleb:

  Ühinen õnnitlustega!
  Aga EI peaks ikka öelda oskama….

 3. Mika Tuovinen ütleb:

  Joel, õnnistagu Jumal sind! Ma olen nii tänulik, et ei oska midagi rohkemat kirjutada!

  Ja Tartu Pauluse kogudus: olete tublid kui panete niimoodi tähele häid töötegijaid.

 4. Anonüümne ütleb:

  Panen siia ka, kullast asjadest on Tartu katoliku õed omal ajal tõlkinud toreda loo

  http://lahte.edu.ee/~kirikuelu/index.php?dir=Lugu_triikrauast/

  14 mega allalaadimine võtab päris palju aega, aga asja lisaväärtus on selle vormistus

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)