Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kaljule rajatud kirikus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Johannesepäeval, 27. detsembril tähistas Viljandi Jaani kogudus oma kiriku ja koguduse 540. aastapäeva ning koguduse taasasutamise 20. aastapäeva kolmanda jõulupüha tänujumalateenistusega ning piduliku vastuvõtuga.

17. sajandil frantsiskaanlaste kloostri kabelist Viljandi linnakogudusele ehitatud ja Ristija Johannesele pühitsetud Jaani kirik on sajandite jooksul näinud paremaid ja halvemaid aegu. Aga ta on püsinud, jõudes tänasesse kaunimana kui iial enne. 1950. aastal koguduselt võetud ja kaubalaoks muudetud hoone ümber oli kasvanud võsa, kui linlased ta uuesti avastasid, korda tegid ning jumalakojaks ennistasid. 1992. aastal pühitseti kirik taas sisse.
Selle päeva mälestuseks, aga ka eelnevate tegutsemissajandite meenutuseks toimuski kolmanda jõulupüha teenistus, kus peale oma inimeste oli palju külalisi Eestist ja kaugemalt.
Jumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder, kes ka jutlustas, Viljandi Jaani koguduse õpetaja praost Marko Tiitus, Viljandi Pauluse koguduse õpetaja Allan Praats ning külalisvaimulikud, Porvoo soome koguduse ülemõpetaja Heikki Hakamies ja abiõpetaja Timo Ågren, Lahti Salpausselä koguduse abiõpetaja Johanny Sabbah ja Porvoo rootsi koguduse emeriitpraost Lars Schmidt; organist oli Kalev Rajangu, esines Viljandimaa kammerkoor Toomas Volli ja Kadi Ritsingu dirigeerimisel.
Peapiiskop Põder tänas enda ja kiriku nimel ustavuse ja armastuse eest kõiki, kes paarkümmend aastat tagasi koguduse ülesehitusse panustanud, samuti rõhutas ta jätkuvat osadust möödunud põlvkondadega, kelle «töö ja eestpalved on tänagi meiega». Oma jutluses rääkis ta evangelist Johannesest, kellele päev kirikukalendris on pühendatud, ja päeva ilusast mõttest «Jumal on armastus».
Peapiiskop kutsus kogudust süvenema Johannese isikusse ja sõnumisse. «Ta oli Jeesuse lähim meeskonnaliige, kes, liikudes koos Jee­susega, koges mitmeid imetegusid, kus Jumala arm sai nähtavaks,» jutustas peapiiskop Johannesest, kellele kiriku pärimus omistab neljanda evangeeliumi ja mitme teise kirjatöö autorluse. «Johannes ütleb: kes ei armasta, see ei tunne Jumalat, kes on armastus,» oli jutluses palju juttu Johannese tänapäevani aktuaalsest sõnumist.
Liina Raudvassar