Esileht » Arvamused » Arvamus »

Kahetsusväärne haridus

14.09.2011 | | Rubriik: Arvamus

Repliik

Professor Douglas Jacobsen (Messiah College, USA) avaldas hiljuti raamatu «The World’s Christians» (Maailma kristlased) (Wiley-Blackwell, 2011). Sellest tõotab tulla populaarne õpik, vähemalt Ameerika Ühendriikides, sest autor käsitleb kristlust ja kristlasi laias plaanis ja kõigis maailma nurkades. Eestitki mainitakse, kuid kahjuks mitte protestantliku, vaid õigeusu maa ja rahvana. Peatükis «Ida-Euroopa defineerimine» seisab üllatuslikult kirjas, et «Valgevene, Eesti, Gruusia, Läti, Leedu ja Ukraina rahvad loodi vana Nõukogude Liidu kokkuvarisemisel aastal 1991» (lk 91).
Hmm … Gruusia peaks nagu olema üks maailma vanimaid kristlikke riike (pealegi ei ole Gruusia ortodoksi kirik sugugi vene õigeusu kirik). Eesti, läti ja leedu rahva teadvus endast kui kristlikust rahvast kristlikul maal ulatub keskaega ning eesti ja läti rahva teadvus endast kui luterlikust rahvast luterlikul maal 16. saj esimesse poolde.
Paraku on aga nii Ida-Euroopa kaart (lk 94) kui ka diagramm, mis näitab kirikute liikmeskonda (lk 103), pealkirjastatud märksõnaga «vene regioon» (Russian region [or sphere]).
Selline on siis informatsioon, mida hakatakse siinpool lompi tudengitele hoolega õpetama. Torisesin juba autoriga (s.t saatsin talle e-kirja), sest olen väsinud olemast «vene regioonist».
Tarmo Toom
Ameerika katoliku ülikool,
Washington, DC

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)