Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kahe kiriku vahel sõlmiti koostööleping

23.02.2011 | | Rubriik: Kirikuelu

Andres Põder ja Aarre Kuukauppi Jakob Hurda pilgu all pärast lepingu allkirjastamist.  Arho TuhkruPeterburi Jaani kirikus sõlmiti 19. veebruaril kahe kiriku vahel koostöölepe.  
Sellega jõudis rohkem kui kümneaastase arenguna ajaloolise tähiseni – ametliku lepingu allkirjastamiseni – Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Ingeri Evangeelse Luterliku Kiriku Venemaa territooriumil koostöö.
Tegemist on raamlepinguga, mille vajadust tunnetati kümme aastat tagasi ja mis nüüd annab aluse juba tegelikult toimivale tööle.
Peapiiskop Andres Põder ja piiskop Aarre Kuukauppi kirjutasid koostöölepingule alla Peterburi Jaani kirikus. Lepingu allkirjastamise paik on sümboolne ja oluliseks märgiks headele suhetele, kinnitades teenimist ja abi luterlaste juures erinevais paigus. Õiguslikult on piiskop Aarre Kuukauppi Peterburi Jaani koguduse ülemkarjane.
Kaks kirikut on suhelnud pikka aega, juba nõukogude ajast, kui EELK vaimulikud osalesid Ingeri kiriku koguduste teenimisel. Leping aitab jagada nii teoloogilise hariduse andmist vaimulike koolitamisel kui ka administratiivset tuge, kui EELK vaimulikud teenivad eestikeelseid kogukondi Vene Föderatsioonis.
Sõbralike koostöösuhete arendamine kirikute vahel aitab kaasa ühiste seisukohtade kujundamisele, vaimuliku töö tegemisele eestlastega Vene Föderatsioonis ja ingerlastega Eestis. Lepingus arvestatakse vastastikuseid huve ja vaimulikud teenivad teineteise kirikute alluvuses teineteise territooriumil.
Ingeri kirik tähistab sel aastal oma 400. sünnipäeva. 1920–1930ndatel Ingeri kirik peaaegu hävitati. 1970ndail tekkisid kogudused Puškinis ja Petroskois. Ingeri kogudusi on alates 1970ndatest teeninud mitmed Eesti luteri kiriku õpetajad. Ingeri kirikus on 80 kogudust u 15 000 liikmega.
Arho Tuhkru

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)