Esileht » Arvamused » Arvamus »

Kadunud lapsed

08.10.2003 | | Rubriik: Arvamus, Kolumn

Usun, et paljud inimesed elasid nädalavahetusel kaasa Võhma kandis kaduma läinud kolmeaastase poisikese saatusele. Oli meeldiv tõdeda, et politseile pakkusid otsingutel abi kaitseliitlased, jahimehed ja vabatahtlikud. Tänu Jumalale, seekord lõppes kõik õnnelikult. Kaks ööd üksi metsas veetnud väikemees leiti elusana.
Palju on kurdetud tänapäeva elutempo kiiruse ja eluprobleemidesse pealispindse suhtumise üle. Ka Võhmas metsa eksinud lapse lugu oleks nagu Piibli kadunud poja lugu kiirvariandis. Oli dramaatikat ja meeleheidet, kuid meedia pakub peagi uued lood ning too sündmus jääb tõenäoliselt saatma vaid poisikest ennast ja tema lähedasi.
Möödunud nädala reedel tähistati õpetajate päeva. Kahjuks on viimasel ajal juttu olnud pigemini kooli negatiivsetest aspektidest, eelkõige koolivägivallast. Aastate kaupa klassikaaslaste poolt kiustatud lapsed on oma läbielamistest kõnelnud ja need lood on üsna vapustavad. Usun, et poleks midagi hullemat, kui koolivägivalla vastu võitlemine kujuneks meie ajastule omaselt ajutiseks kampaaniaks, mis mõne aasta pärast uue teemaga asendatakse.
Kristlaste hulgas on palju neid, kes kooliõpetaja ametit peavad. Üheks uskliku õpetaja eeliseks on tema teadmine igavikulistest asjadest. Ehk ei lase see teadmine kampaanialikkusel mõtetesse trügida ja innustab õpetajaid visalt igasuguste koolivägivalla ilmingute vastu edasi töötama. Lapse turvalisuse ja heaolu eest seismine on ju rajatud Jeesuse kinnitatud kuldreeglile: «Sellepärast kõik, mida te tahate, et inimesed teile teevad, tehke ka nendele; sest see on käsuõpetus ja prohvetid» (Mt 7:12).
Õnneks ei pööra kooliprobleemidele tähelepanu mitte ainult meie riigi, vaid ka Euroopa haridussüsteem. Eesti haridusminister Toivo Maimets kirjutas reedel Itaalias San Patrignanos koos teiste Euroopa haridusministritega alla kommünikeele, mille järgi tuleb pöörata suuremat tähelepanu koolist väljalangemisele ja koolivägivallale. Tema sõnul langeb Eestis igal aastal põhikoolist välja 1000 poissi ja 300 tüdrukut, mis on ühe suure kooli jagu õpilasi. «Ilma hariduse ja elukutseta inimesed satuvad tänavale ja seda võib arvata, mida nad seal tegema hakkavad,» hoiatas Maimets.
Mulle tundub, et sel viisil «kadunud lastega» tegeleda on meie kõigi kohus ja ülesanne.
Toomas Jürgenstein

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)