Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kadrina kiriku oreli helid plaadil

26.11.2008 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika

Kadrina kiriku oreli sihtasutus andis välja CD, kus remondi esimese etapi läbinud orelil mängivad organistid Kristel Aer, Kersti Petermann ja Külli Erikson.
Oreliremondi vastuvõtukomisjon oli koos 11. juulil ja 31. juulil salvestati plaat.
«See plaat sündis vajadusest dokumenteerida Kadrina kiriku Hermanni oreli vilestiku ja tuulesüsteemi remonti, kuivõrd üle hulga aja sai oreli vilestik täielikku korda pandud, kolm puuduvat ja vahepealsetel aegadel võib-olla mitte kõige sobivamalt asendatud registrit said nüüd välja vahetatud uute originaal-analoogsete registrite vastu,» selgitas Kadrina kiriku organist Külli Erikson.
«Jānis Kalniņš, kelle töökoda on Lätis Kuramaal Ugāles, uuris Kuramaal olevaid analoogseid näidisinstrumente, millest ta on ka mitmeid oma praktika jooksul korrastanud ja restaureerinud, ja nende Hermanni pillide järgi ning Kadrina orelis eneses leiduvate vihjete põhjal sai Kadrina oreli vilestiku puuduvad osad taastatud.»
Plaadi vahele on paigutatud brošüür, kuhu on koondatud materjale oreli, tema ajaloo ning remondi ja rekonstruktsiooni kohta.
«Meid ühendab koostöö EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonnas, kus Kersti ja Kristel on õppejõud ja mina olen olnud üliõpilane, ning mul on tõeliselt hea meel, et nad nõustusid selle plaadi peal mängima,» sõnas Saksamaal Trossingeni Muusikakõrgkooli magistrantuuris oreliekspertiisi õppiv Külli Erikson.
Esitamiseks valiti eeskätt romantilise muusika autoreid, aga ka Johann Sebastian Bach, kelle muusikat sobib iga oreli peal mängida. Eesti muusikast on esindatud Peeter Süda «Ave Maria». «Nagu ikka, sellisel puhul eriti, tahtsime eksponeerida erinevaid registreid, erinevaid kõlavärve, mängida nii tutti kui ka vaikselt ja kasutada cantus firmus’e puhul sooloregistreid. Ma usun, et see on meil õnnestunud,» selgitas Külli Erikson.
Plaadi väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupp, see jõuab müüki Tallinna Logose poodi ja Tartu Pauluse koguduse raamatupoodi ning mõned eksemplarid ka Kirikumuusika Liitu, seda saab osta Kadrina alevist, kogudusest, raamatukogust.

Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)