Kaarli kiriku oreli juubeli auks tuleb suur orelimaraton

08.04.2008 | | Rubriik: Määratlemata

Koguduse muusikajuhi Piret Aidulo sõnul on Kaarli orel nii võimas, et isegi remondipuhkuse eel saab temal nõudlikke teoseid mängida. Foto: Tiiu Pikkur
Laupäeval, 12. aprillil kell 13.30 algab Tallinna Kaar-li kirikus orelimaraton, millega tähistatakse kiriku oreli 85. aastapäeva. Eesti suurimal orelil mängivad Tiit Kiik, Erika Jefimova, Ene Salumäe, Kristel Aer, Kadri Ploompuu, Jaanus Torrim, Toomas Trass ja Piret Aidulo.

Suurejooneline orelimäng kulmineerub kell 19 algava armulauaga jumalateenistusega, kus missa osadena on kasutusel Urmas Sisaski «Eesti missa» autori kaastegevusel. Laulavad Kaarli koguduse kontsertkoor ja Tallinna Toomkoguduse koori Laudate Dominum lauljad, solistid Kristiina Under (sopran), Karin Salumäe (alt), Margus Mändmets (tenor) ja Eerik Jõks (bass), dirigeerib Mikk Üleoja.
Kaarli kiriku orel, ehitatud 1923. aastal Ludwigsburgis Walcker & Cie vabrikus, oli Eesti vabariigi esimene esinduslik uus orel. Maailmas pole teist terviklikult püsinud Walckeri orelit sellest perioodist. Seetõttu on Kaarli kiriku orel olulisel kohal Euroopa väärtuslikemate ajalooliste orelite seas. Pill on mänginud 85 aastat katkematult, remontide ajal ja tänu targale tellijale paigaldatud tallamismehhanismi abil ka elektrikatkestuse ajal – viimati 2005. aasta jõululaupäeval.
Nüüd vajab auväärt instrument kapitaalremonti. Algamas on orelifondi töö ja rahakogumiskampaania. Et Kaarli kirikul seisab tuleval aastal ees remont, siis on õige samal ajal ka orel korda seada. Orelimaraton on selle suure töö sümboolseks alguseks, kus saab annetada kiriku ja oreli remondi heaks. Annetused on oodatud ka EELK Tallinna Toompea Kaarli koguduse arveldusarvele 221040614950 Hansapangas märgusõnaga «Orel».

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)