Esileht » Online » Online artiklid »

Juuniküüditamise ohvreid mälestatakse palvuse ja jumalateenistusega Tallinna Jaani kirikus

13.06.2012 | | Rubriik: Online artiklid

14. juunil möödub 71 aastat  traagilisest juuniküüditamisest, mis tõi tuhandetele perekondadele pisaraid, kannatusi ja kaotusi. Kell 15 toimub Lindamäel mälestushetk, kus peapiiskop Andres Põder peab mälestuspalvuse. Kell 16 algab Tallinna Jaani kirikus leinapäeva jumalateenistus, mille viivad läbi peapiiskop Andres Põder ja praost Jaan Tammsalu.

Eelmisel aastal juuniküüditamisele pühendatud ettekandepäeval Tartus meenutas peapiiskop, et enamik Eestimaalt küüditatutest olid kiriku liikmed: "Sama saatus tabas nii karja kui karjaseid. Paljud vaimulikud saadeti Siberisse, tapeti või põgenesid välismaale, nii et luterliku kiriku vaimulikkond vähenes selle tagajärjel 85% ja õigeusu vaimulikkond 51%. Kogu meie ühiskonna hoone varises kokku ning kirik kannatas koos oma rahvaga."

Peapiiskop leidis, et kuigi nõukogude ajal küüditamisest avalikult ei räägitud, oli see teadmine oluliseks astlaks ja tõukejõuks ka tollal. Siberi kogemustel ja mälestustel "on suur tähtsus ja ülesanne ka tänases vabas Eestis. Need aitavad meenutada inimeseks olemise ohte ja aluseid, toovad kainenemist, aga ka julgust raskustega toime tulla, uskuda muutuste võimalusse ja ka ise selleks panustada."

Eesti Evangeelne Luterlik Kirik mälestab küüditamisohvreid ja palvetab kõikide kannatanute eest – selle märgiks helistatakse 14. juuni keskpäeval kirikukelli.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)