Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Jüri kirikul katus peal

06.08.2008 | | Rubriik: Kirikuelu

Jüri kirik saab sügiseks täiesti uue ilme. Tänaseks on kiriku pea sajandivanune katus välja vahetatud, augustikuuga peaksid lõppema välisfassaadi, tornikiivri ja treppide taastamistööd.
«Tegemist on tõesti kapitaalse tööga, sellisega, mida iga inimpõlv ei pruugi nähagi – vana katus pärineb aastast 1914,» ütles Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots.
Uus katus valmis peamiselt Rae valla toetusel, maksma läks see pool miljonit krooni, kokku toetas Rae vald renoveerimistöid aga umbes 2,5 miljoni krooniga. «Katuse vahetamise käigus tuli plaani ka kiriku välisfassaadi taastamine ning põhiliselt tänu Rae vallale saab kirik täiesti uue ilme. Kogu kiriku ümbruses käib ka maantee-ehitus, mille tulemusena muutub vaade kirikule avaramaks, uus kavandatav liiklussõlm annab kiriku välisilmele hingamisruumi ja loob uusi parkimiskohti.»
Ettevalmistused katuse remondiks algasid juba paar-kolm aastat tagasi, kui soojustati lage ning vahetati välja osa katusekonstruktsioone. Uus on kogu roovitus, vaid vanad sarikad jäid alles.
Kui vana katuseplekk maha võeti, selgus, et kirik on saanud sõdade ajal tabamusi, märke leidus peamiselt teisest, aga tõenäoliselt ka esimesest maailmasõjast. Kuuliauke oli rohkesti, altariruumi kohalt leiti pommiplahvatusest räsitud plekirisu. Kõik eelnev ja ka aeg muutsid katusepleki lekkivaks ja lagunevaks.
Tornimunast leidsid töömehed aga ajaloolise kinnijoodetud 1923. aastast pärit vasksilindri ning 1990. aastal lisatud pudeli tolleaegsete rahatähtede ja tekstidega. Tollal silinder avastati ja avati, kui tornirist hakkas viltu vajuma ja seda oli vaja korrastada. Kapslis leitud 1990. aasta aktis oli nimeliselt välja toodud töömehed ja toonaste tööde käik. Muud materjalid olid seotud kirikuga ja pajatasid kirikuelust. Samuti oli kirjas vana kapsli sisu kirjeldus: dokumendid, metall- ja paberrahad, fotod ja 20. sajandi alguse ajalehed.
Nüüd on leitud kapsel taas tornimunas, lisaks 1923. ja 1990. aasta aktide koopiatele sisaldab see kahte 2008. aasta akti –kiriku esindaja ja valla esindaja kirjutatud sõnumit, kus esimene räägib kirikuelust ning teine vallaelust ja arengutest. Kapslisse lisati praeguse Rae vallavolikogu ja vallavalitsuse koosseis, Jüri kiriku remonti toetanud isikute nimekirjad, info ehitaja kohta, ajaleht Rae Sõnumid, remondiga seotud dokumendid ja käibelolev Eesti raha. Kapsli viis 22. juunil toimunud tseremoonial kirikutorni Harri Jõemees, kes ka tornitipu valmis ehitas.
Merje Mänd

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)