Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jumalalaegas kui sadade sahtlitega kummut

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

MTÜ Jumalalaegas juhatuse liige Janar Vaik ütleb, et inimene on inimene ja vahet pole, kas mõnisada aastat tagasi või täna.

Kui reformatsioon 1525. aastal Tallinna jõudis, siis läksid kiriku maad ja varad linnale, kuid kirik pidi endiselt tegema sotsiaaltööd, seeki ülal pidama, palku maksma jne.
Tallinna raad ja kogudused moodustasid erilise kassa ehk Jumalalaeka, mille abil sai ka hoolekandetöö jätkuda, mis aastasadade jooksul laialdast tegevust arendas. Vaeste heaks asutati laekad Niguliste ja Oleviste koguduse juurde. Jumalalaeka maade hilisemal tagastamisel oli õigusjärglane EELK konsistoorium.

Avastasid ajaloost tänase päeva
Praegune MTÜ Jumalalaegas on 2003. aastal ühe sõpruskonna asutatud ja tema liikmeteks on heategevusest hoolivad lihtinimesed. Tegutsetakse puuetega inimeste, aga ka teiste abivajajate heaks. Põhieesmärgiks on Eestis elavate toimetulekuraskustes inimeste moraalne ja aineline abistamine, nende juhtimine Kristuse kui Lunastaja juurde apostliku usutunnistuse alusel.
Juhatuse liikmed – Tallinna Püha Vaimu koguduse õpetaja Gustav Piir ja laeka ideede generaator ning projektide algataja Janar Vaik on laeka kümneaastase tegevuse ajal mitmete probleemidega kokku põrganud. Algul tegeldi kodututega. «Me avastasime ajaloost tänase päeva,» selgitab Vaik.
«Kuidas toimis sotsiaalsüsteem 500 aastat tagasi ja tänapäeval – võib öelda, et tegelikult ei ole midagi eriti muutunud. Uurisime ajalugu, õp Piiril oli kogemusi Kanadast ja USAst, me olime optimismi täis ja lootsime kodututele peale öömaja pakkuda enamat, kuni nende täieliku rehabiliteerimiseni.»
Koostati mahukas projekt, linn andis Akadeemia teele maja, hakati hoogsalt oma plaane ellu viima. Kodutud lõid maja korrashoius kaasa, tegid isegi remonti. Ent tänaseks on olukord teine. Janar Vaik selgitab, et kui linn enam maja halduseks raha ei andnud, siis «me tegime suure vea ja korraldasime kodutute piketi volikogu ees. Seda linn ei andestanud. Kolmanda sektori teenetest loobuti». Tartu kodutute päevakeskus ehitati üles ja seegi läks käest ära.
Vaik tõdeb, et riik on küll püüdnud kolmandat sektorit innustada ideede väljapakkumisega. «Me oleme see lüli, mida tegelikult otsitakse, me oleme kogu aeg ilma erilise finantseeringuta hoidnud kätt pulsil, püüdnud midagi algatada, panna inimesed teistmoodi mõtlema.
Meie mõtlesime oma laeka juurde kohe ka jätkusuutlikkuse tagamise idee ehk ettevõtluse MTÜ all. See toob meile raha sisse, et ei peaks elama kuupäevast kuupäevani, et ei peaks mõtlema, et projekti pole sisse kirjutatud koondamisraha, et oleksime jätkusuutlikud.»

Abivahendikeskus Silmalaegas
Jumalalaeka ettevõtlus on abivahendikeskus, mis saab tuleval aastal kümneaastaseks. «Jumalalaeka kõige kuulsam pool on Silmalaegas,» lausub Vaik. «Meie sihtgrupp on vaegnägijad, pimedad, ka kurdid ja vaegkuuljad. Abivahendite valik on lai, välja arvatud prillid ja kuuldeaparaadid, see on juba meditsiiniline asi. Meil on 2500 klienti. Silmalaeka sissetulekust katame teised kulud, nagu näiteks riidelaegas pimedate ühingu majas, mille kohvik on ka omavahelise suhtlemise paigaks saanud.»
On Abilaegas ehk sotsiaalnõustamine telefoni teel. Töötajaks on üks pime naine, kes annab nõu puuetega inimestele, kuid ka kõigile teistele abivajajatele. Noortelaegas korraldab pimedatele lastele laagreid. Reisilaegas pakub reisimisvõimalust nägemispuuetega inimestele.
Jumalalaegas on koostöös Eesti Hoiuraamatukogu pimedate osakonnaga 2010. aasta parima keeleteo võitja – ühistööna sai valmis eestikeelne hääljuhendamine pimedate tehnilistele abivahenditele.
Vaik on uute ideede otsija, tema mõte liigub kogu aeg. «Kui on kuskil inimesi, kel on mingi tore mõte, kes tahaks midagi teha, kuid ei tea, kuidas alustada, siis tegelikult just selliseid inimesi Jumalalaegas ootabki. Tulge ja teeme ära,» julgustab Vaik visiooniga inimesi. «Jumalalaegas on kui sadade sahtlitega kummut, mille igas sahtlis on midagi. Igal aastal avaneb mõni, täis uusi üllatusi.»
Tiiu Pikkur

Jumalalaegas
Heategevus aastast 1525
MTÜ asutatud 2003
Kuulutab jumalasõna ja korraldab misjonitööd koostöös Kristuse Kirikuga
Silmalaegas – abivahendid puuetega inimestele
Abilaegas – anonüümne nõuande- ja usaldustelefon
Riidelaegas – riideabi puudustkannatajatele
Reisilaegas – nägemispuuetega inimeste turismireisid
Noortelaegas – puuetega laste ja noorte vaba aja sisustamine
Koduleht http://www.laegas.ee/