Esileht » Arvamused » Arvamus »

Jumal tegutseb üksikisiku kaudu

02.03.2011 | | Rubriik: Arvamus, Juhtkiri

Tuleval pühapäeval on riigikogu valimised. Riiklikult üsna tähtis sündmus. Kahjuks inimesed ei suuda seda alati nii tõsiselt võtta. Valimised nagu otsustaks kõik, kuid samas tundub, et üsna vähe. Armas ametivend Priit Rannut, kes jõulude eel taevakoju kutsuti, ütles kord ühes jutluses, et meie valikuvõimalused on üsna piiratud. Paremal juhul saame valida, kas süüa tanguputru hapu- või rõõsa piimaga.
Usun, et valimistel on siiski suur kaal. Oluline oleks õigete isikute jõudmine otsustajate hulka.
Kindlasti on inimesed mõjutatavad ja ebakindlad. Organisatsioonid on aga rohkem mõjutatavad.
Kui millegi eest tuleb vastutada, siis öeldakse, et komisjon otsustas nii. Kui komisjon otsustas, siis ei vastuta keegi. Me võime küll mõne erakonna järgmisel korral valimata jätta, kuid erakonnalt vastust nõuda on keerukas.
Kui Jumal tahtis Iisraeli rahva viia orjusekojast tõotatud maale, valis ta selle jaoks ühe mehe ja leidis temale ka abilised. Kui evangeelium oli vaja viia paganarahvaste juurde, valis Jumal taas ühe mehe ja temale ka abilised. Jumal on ikka tegutsenud üksikisikute kaudu.
Valimistel tuleks kindlasti otsustada sobiva isiku kasuks.
Kui algkoguduses oli vaja tegelda igapäevase abiandmisega ja toidulaua eest hoolitsemisega, siis anti korraldus, et tuleks valida seitse meest, kellel on hea maine ning kes on täis Vaimu ja tarkust. Mitte hea majandusmees, nagu arvatavasti oli Juudas, või osav advokaat, kes musta suudab valgeks rääkida. Kindlasti peaks valituks osutunu olema jumalakartlik ja heade elukommetega.
Kui sa leiad sellise kandidaadi, siis anna hääl temale. Küll Jumal neile ka sobivad abilised leiab, kes soravalt rääkida oskavad, kui Moosesel endal on sõnaseadmisega raskusi. Valikuid tehes valid iseennast. Valides näitame seda, mida meie ise oluliseks peame. Valija antud toetus valitule jääb ka siis kehtima, kui kandidaat ei osutu parlamenti valituks. Meie riigi juhtimisega ei tegele mitte ainult valitsus ja riigikogu. Kõik otsustajad on seotud lugematu hulga mõjutajatega. Nende sõnal, keda valijad on rohkem toetanud, on suurem kaal.
Jumalakartlikke inimesi on kõikides erakondades. Nad vajavad tuge. Maksusüsteemid võivad olla erinevad. Elada saab nii ja teisiti. Kuid oluline on, et kristlik noorsookasvatus leiaks rohelise tee, et traditsioonilised pereväärtused säiliks, et seadusepügalatest ja jokk lahendustest tõuseks kõrgemale ligimesearmastus, arm ja halastus. Riik küll ise ei saa panna kedagi teisi armastama, kuid võimalik on toetada neid, kes külvavad seda seemet, mis kannab Jumalale meelepärast vilja.
Muidugi oleks hea, kui ka parlamendi kõnetoolist sagedamini Jumala nime kuuleks.
Õnnistatud ja õigeid valikud soovides

Joel Luhamets
,
assessor

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)