Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Jõulusõimede näitused

03.12.2008 | | Rubriik: Uudised

Tallinnas ja Tartus on võimalik vaadata unikaalset jõulusõimede näitust.
Jõulusõimede esitamise traditsioon on alguse saanud 13. sajandil. 1223. aastal andis paavst Honorius III oma nõusoleku pühale Franciscusele Assisist, kes esitas elava jõulusõime 24. detsembril Greccios, Abruzze lähedal laudas.
Iga uus ajastu on toonud sõime tegelastele uue rõivamoe, samuti lisandusid üha uued tegelased, kel sageli puudub otsene side käsitletava piiblilooga. Jõulusõimede valmistamine on mitmel pool maailmas väga armastatud ja populaarne tegevus.
Näitus Püha Katariina kirikus Tallinnas on Eestis järjepanu juba kümnes omataoline. Näituse eestvedajad ja koostajad on Sirje Säär ja Ene Mellov. Eksponeeritud on jõulusõimed Poolast, Prantsusmaalt, Tšiilist, Soomest, Itaaliast ja Eestist. Näitus jääb vaadata jõuluajani, uksed on avatud igal pühapäeval kella 12–16.
* * *
Poolast jõudis Tartu Mänguasjamuuseumi unikaalne Krakowi jõulusõimede näitus. Need on muinasjutukompositsioonid, mis on inspireeritud Krakowi vanalinna arhitektuurist. Peamiselt losse ja kirikuid kujutavate erksavärviliste ja detailirohkete arhitektuurimudelite keskseimaks elemendiks on Kristuse sündimiskoha stseen. Esemed pärinevad Krakowi Ajaloomuuseumi kogudest. Näitus jääb avatuks tuleva aasta 1. veebruarini.

EK

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)