Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Jõulusõimede näitus Tallinnas Püha Katariina kirikus

28.11.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Advendi esimesel pühapäeval, 30. novembril, avatakse Püha Katariina kirikus Jõulusõimede näitus. Näituse eestvedajad ja koostajad on Sirje Säär ja Ene Mellov. JÕULUSÕIMEDE valmistamine on mitmel pool maailmas väga armastatud ja populaarne tegevus. Käesolev näitus on Eestis järjepanu juba kümnes omataoline. Seekord on eksponeeritud jõulusõimed Poolast, Prantsusmaalt, Tshiilist, Soomest, Itaaliast ja Eestist.

JÕULUSÕIMEDE esitamise traditsioon on alguse saanud 13. sajandil.1223.aastal andis paavst Honorius III oma nõusoleku pühale Franciscusele Assisist jõulusime esitamiseks. Franciscus esitas elava jõulusõime 24. detsembril Greccios, Abruzze lähedal laudas. 16. sajandil kiideti Trento kirikukogul heaks rahva poolt austatud usukombed ja religioossete stseenide kujutamine. Jõulusõimede valmistamise kunst levis Itaaliast Prantsusmaale ja sealt kogu läänemaailma. Sellest ajast tehti Prantsusmaal Provence´i kirikutes üha suurejoonelisemaid ja huvitavamaid jõulusõimi. Originaalne sõime raamistik jäi peagi tahaplaanile. Iga uus ajastu tõi sõime tegelastele uue rõivamoe, samuti lisandusid üha uued tegelased, kel sageli puudub otsene side käsitletava piiblilooga. Inimeste rõõmuks hakati igal aastal jõulusõimi uuendama, sageli lisati kohaliku tähtsusega populaarseid tegelasi ja külaelanike kujutisi.

Täpsem info:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Crèche_de_Noël
http://en.wikipedia.org/wiki/Nativity_scene

Näituse avamine toimub 30. novembril kell 14.00, avasõnad ütleb piiskop Philippe Jourdan. Advendiaja laule koondava muusikalise etteaste võtab teha "Rondellus" http://www.rondellus.ee/

Näitus jääb avatuks kuni jõuluajani, uksed on avatud igal pühapäeval kell 12-16.
Eelnevalt kokku leppides on võimalik näitust vaadata ka teistel aegadel, teha rühmakülastusi. Selleks tuleb võtta ühendust Theatrumi kontoriga (tel. 6446 889 e-r 10-17 või theatrum at theatrum ee).

Loodame, et näituse ülevaloleku ajal saavad toimuma ka temaatilised loengud jms. Sellest saab jooksvalt teavet Theatrumi koduleheküljelt www.theatrum.ee

Sissepääs nii näitusele kui avamisele-kontserdile on prii, võimalik teha annetusi Püha Katariina kiriku heaks.
Näituse korraldamisele aitab kaasa ka Poola Suursaatkond Tallinnas.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)