Esileht » Uudis » Esileht »

Jõululaupäeval Jõelähtme kirikus

17.12.2003 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Tänavu kannab Eesti Televisioon (ETV) jõululaupäeva jumalateenistuse, kus tavapäraselt on kohal ka president Arnold Rüütel abikaasaga, üle Jõelähtme Püha Neitsi Maarja kirikust.
Diakon Margus Kirja sõnul püüab pealinna külje all Narva maantee ääres Rebala muinaspõldude vahel paikneva Jõelähtme kiriku kogudus jõuluõhtu teenistuse korraldusliku küljega ise hakkama saada. «Jõuludeks valmistutakse vast igal pool pisut erilisemalt, aga meil on seoses teleülekandega seda erilisust veelgi rohkem. Näiteks kirikukaunistajad, kes oma ülesannet alati südamega ja tõsiselt on võtnud, hakkasid nüüd juba hoopis varem muretsema,» selgitas Margus Kirja. Kuna koguduse organist Silja Trisberg arvas, et süntesaatori heli ei ole sobilik, otsustati, et jõuluõhtul kõlavad kirikus keelpillid. Laulab koguduse oma ansambel ning lapsed, muusikalise saatega abistavad õpilased ja õpetajad Kuusalust.
24. detsembril kell 17 algav jumalateenistus kantakse otse üle ETVs. Teenivad peapiiskop Jaan Kiivit, diakon Margus Kirja, lektsioone loeb juhatuse aseesimees Art Kuum.
Margus Kirja ei osanud öelda, miks seekord langes ETV ülekande valik Jõelähtmele, «aga arvatavasti seepärast, et on maakoht ning ei asu Tallinnast kaugel». Oma osa on kindlasti sellel, et Jõelähtme kirikust pole varem ülekannet tehtud ja kirik on soe. «Võibolla ka sellepärast, et maal ei ole erinevalt linnast kommertsjõulude aurat,» arvas 500liikmelise maakoguduse vaimulik Kirja.
Nagu jõulukirikus ikka, on ka Jõelähtmel sel päeval kirikusse tulijaid palju. «Inimesi tuleb kindlasti igalt poolt, nii maalt kui linnast. Nende hulgas on nii tihedamaid käijaid kui ka harvemaid, neidki, kes Tallinnast tulevad jõuluõhtuks oma esivanemate kodupaiga kirikusse. Teadaolevalt saabub ka Kanadast mõni inimene, kes meie põrandaremondile aasta tagasi kaasa aitasid,» selgitas Kirja.
Lisaks selle aasta alguses soojustatud põranda saanud kirikus on sel aastal restaureeritud peauks; kiriku kõrval asuv kabel sai uue katuse ning krohvitud ja lubivärvitud seinad. «Salamisi loodame kooriruumi uutele vitraazhakendele,» avaldab Kirja oma uue aasta soovi ja lisab, et kogub materjali Jõelähtme kirikut ja kihelkonda puudutava raamatu üllitamiseks.
Jõululaupäeva jumalateenistusi on riigitelevisioonis näidatud 1988. aastast. Eelmisel aastal olid kaamerad üles seatud Tallinna Kaarli kirikus.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)