Esileht » Online » Online artiklid »

Jõhvis hakkab igal täistunnil kirikukell lööma

01.12.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Jõhvi Mihkli kirikusse paigaldatakse kirikukellade löömise automaatsüsteem, mis vabastab kellalööjad füüsilisest köite sikutamisest. Lisaväärtusena saab automaatsüsteemi programmeerida kindlaksmääratud ajal iseseisvalt kella lööma ja nii saab Jõhvi kiriku kellalöökide järgi tulevikus kuulmise järgi aega määrata.

"Uue süsteemi esmane eelis on see, et meie kellalööjad ei pea tulevikus pikki köisi sikutama, sest keskajal valminud tornitrepp pole sobiv pidevalt üles torni ronimiseks ja seetõttu olid kellanöörid alla toodud. See oli ränk töö isegi mehele, aga kellalööja on juba pikemat aega õrnema soo esindaja. Samuti saab selle projekti raames järgmisel kevadel Jõhvi kirikutorni tõstetud kolmele olemasolevale lisaks veel üks kell," ütles Jõhvi koguduse õpetaja Peeter Kaldur.

Kui automaatsüsteem paika saab, hakkab kirikukell lööma igal täistunnil ning keskpäeval tuleb kaheminutine kellalöömine. "Öörahu huvides hakkab kirikukell märku andma täistundidest kella seitsmest hommikul kuni südaööni. See ei tohiks kellegi und häirida. Kuna kõigil on tänapäeval kell või kellaaega näitav mobiiltelefon olemas, on kellalöömine täistunnil pigem sümboolne, kuid minu arvates annab see Jõhvile kui linnale tublisti positiivset ja kõigile kuuldavat aurat juurde," rääkis Kaldur.

Kellalöömismehhanismi paigaldab OÜ Mäeväli Orelitöökoda. Uus kell Miikael valatakse 2. märtsil ja kui see kevadel üles saab, hakatakse lööma ka veerandtunde. Samuti kuulutab viie minuti pikkune kellalöömine laupäeva õhtul kell kuus töönädala lõppu, nagu see vanasti kombeks oli. Praegu paigaldatakse löömismehhanismid ainult paari aasta eest saadud ja kevadel paigaldatava kella jaoks.

Edasi loe ajalehest Põhjarannik.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)