Esileht » Online » Online artiklid »

Joensuu õigeusu meeskoor külastab Eestit

09.06.2009 | | Rubriik: Online artiklid

Joensuu õigeusu meeskoor on 8.-13. juunini kontsertreisil Pärnumaal ja Tallinnas. Koori esituses vöib kuulata haruldaseid, peale sõda kirjutatud nn. Rändaja laule/Vaeltajan laulut, mis räägivad sõjas kaotatud Karjalast.
1961. aastal asutatud koor on kultuurilooliselt haruldane. Põhjamaades on õigeusu meeskoore kokku ainult kolm.
 
Koori eesmärgiks on õigeusu ja karjala laulutraditsioonide säilitamine ning tutvustamine publikule. Ortodoksne koorilaul sündis omal ajal jumalateenistuste tarbeks, kuid samas on sellest välja arenenud ka lummav koorimuusika vorm ida ja lääne piirimail..
Õigeusk on Soomes levinud peamiselt Põhja-Karjalas, sealt on pärit ka Joensuu õigeusu meeskoor. Õigeusk on Soome kultuuriline erijoon Euroopas, Põhja-Karjalas on ortodoksne asustus kõige tihedam Euroopa Liidus peale Kreekat.
 
Joensuu õigeusu meeskoor on teinud haruldaselt suure töö kultuurivallas: koori poolt on salvestatud õigeusu laulutraditsiooni kuuluvad Rändaja laulud, mida varem polnud seatud meeskooridele ja seega mida ka polnud võimalik kusagilt plaadistatult saada. Seda suurprojekti toetas omalt poolt rahaliselt ka Soome Kultuurifond.
Rändaja laulud sündisid Karjala sõjapõgenike valusatest meeleoludest 1940. aastate lõpul. Karjala kaotamine ja igatsus oma kodukoha järele on tugevalt seotud nende lauludega. Oma kontsertreisil Eestis esitab koor laule sellest kogumikust.
 
Alates 1998. aastast on koori juhatanud István Záborszky.
 
Koor esineb Tallinnas Püha Simeoni ja Hanna katedraalis reedel, 12. juunil kell 17.
 
Koori koduleht: www.jomk.net
 

Lisainformatsioon: Ari Sirviö,   +358 400 963 002 või +372 537 92 353

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)