Slava Ukraine

Jakobi Mäe Kultuurikoja avamisel

11.10.2006 | | Rubriik: Uncategorized

Kolm tamme Jakobi mäelKolmapäeval, 4. oktoobril pühitses Eesti katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan Tartus Jakobi Mäe Kultuurikoja: Tartu Katoliku Kooli uue õppehoone, kus pakutakse loovtegevust lisaks kooli 170 õpilasele igale sellest huvitatud linlasele.

Tartu Katoliku Kooli ajaloolise koolihoone ning äsja valminud õuemaja vahelisel alal on tegelikult kaks tamme – need, mis 70 aastat tagasi kahele poole hoone  läve istutati. Ent piiskop Philippe Jourdan rääkis oma kõnes veel kolmandast puust, mida saab näha vaimusilmas. See uhke, oksi laotav põlistamm on katoliku kooli uus huvikoda.

Eestlaste jaoks ühe sitkema ja ajahambale vastupidavama kuningliku puu motiivi kasutas avakõnes ka direktori abi Liivi Lõhmus, kui ta andis ülevaate, millised tegevused  majja tulevad: näputöö-, metalli-, keraamika-, pilli- ja teatrikoda ning laulu- ja vaikuse muusika stuudio. Huvikoda, mis hakkab ennast ülal pidama osalejate kuutasudest ning Tartu linna toetusest, on valmis tegevust andma 300 linlasele.

Kooli direktriss õde Vojtecha, kelle malbe naeratus kogu üritust raamis, tänas avasõnas kõiki inimesi, tänu kellele on täitunud üks suur unistus. Suur vaas roosidega oli mõne hetke pärast tühjaks jagatud: õie ja õde Vojtecha tänusõnade saajaid oli palju. Alates linnapea Laine Jänesest, arhitekt Hemi Sakkovist ja Ervin Ehitus töömeestest kuni peapiiskop Peter Zurbriggeni ja piiskop Philippe Jourdanini, kes siinseid tegemisi oma palves on kandnud.

Linnapea Jänes mainis oma kõnes, et katoliku kool ja direktriss õde Vojtecha on linnale meeldivad koostööpartnerid: «Kui ma kuulsin õde Vojtecha soovist selline huvikoda rajada, ei kahelnud ma sekunditki, et see tal õnnestub.» Selliseid projekte, kus kool ise idee kujundab, raha leiab ning plaani ellu viib, ei ole Jänese sõnul palju.

Katoliku kooli juured on II maailmasõja eelses ajas, mil frantsiskaani ordu õed rajasid Tartusse lasteaia. Nõukogude okupatsioon sulges selle. 1993 avati väike katoliku kool, mis linnaelanike huvist ajendatult arenes 2003. aastaks põhikooliks. Kooli  vapp – küünlajalg kolme põleva küünlaga, sümboliseerib kooli, kiriku ja kodu koostööd.

Loodetavasti juurduvad Jakobi mäe kolmanda tamme juured tugevalt sellesse huumusrikkasse mullakamarasse, mida Tartu katoliiklased usinalt kogu linnarahva rõõmuks ja kasuks harivad. Rõõmus sündmus päädis õhtuse piduliku tänumissaga kirikus.

Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)