Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Inimeste meeled on ärksad

08.05.2013 | | Rubriik: Uudised

Ida-Harju praostkonna sinodisaadikuid võtsid Leesil vastu EELK aasta juhatuseesimeheks valitud Karli Lambot ja koguduse hooldajaõpetaja Jaanus Jalakas.

Kui pärast jumalateenistust kirikust vastrenoveeritud Leesi rahvamajja siirduti, olid saadikuid tervitamas Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ja Loksa linnapea Värner Lootsmann. Viimane oli kirikus saanud peapiiskopilt EELK tänukirja Loksa kiriku toetamise eest. 6700 elanikuga valla juht Urmas Kirtsi märkis head koostööd õpetaja Jalakaga ja valla toetust usulistele ühendustele.

Murranguline aeg
Peale praostkonna 11 koguduse õpetaja ja sinodisaadiku võtsid aasta olulisimast koosolekust osa ka Soome misjonär Veikko Määttä ja Kuusalus elav kaitseväe kaplan Peeter Paenurm. Mälestati igavikku lahkunud õpetajat Illar Hallastet, kes oli praostkonnaga lähedalt seotud ja aitas sealseid kogudusi teenida.
Traditsiooniliselt andis praost Tauno Kibur sõna koguduste esindajatele. Mitmed sõnavõtnud nimetasid aega, millesse oleme jõudnud, otsivaks, murranguliseks ja märgiliseks, kus vaimsus tõuseb esiplaanile. Koguduste äsjavalitud juhtorganitesse on tulnud uusi noori inimesi. Nagu ütles õpetaja Margus Kirja (Jõelähtme), on eestiaegne kogudust kandnud põlvkond läinud ja aktiivne osa kogudusest moodustub uuspöördunutest, mis tingib oma koha otsimist kogudusena. Sinna käib ka kristlik meditatsioon erinevate praktikate kaudu. Et kiriku läheduses elab inimesi vähe, käib enamik kaugelt. «Inimeste hinged ja meeled on ärksad vaatamata sellele, et elu pole kerge olnud.»
Tuhalas (juhatuse esimees Arvo Rodi) on kolmandik juhatuse liikmeist vahetunud. Tuhala tugevuseks on see, et lasteaias on 10 aastat kord nädalas vanem rühm piibliõpet saanud ja koos vanematega on korraldatud reis sõpruskogudusse Soome. «Selle kaudu ivakene hakkab idanema meie töö.» Kogudusemajas on II korrus kohandamisel kooskäimise kohaks, neljapäeviti kell 12 on piiblitunnid ja koos käib 10–14 inimest.
Praosti koguduse (Juuru) juhatuse esimees Joel-Siimo Põld ütles, et oli õnnistatud aasta ja see, mis soovitud, on hakanud täide minema. «Meie õpetaja on omandanud hea projektikirjutamisoskuse,» lisas ta. Tauno Kibur annab gümnaasiumis eetika tunde, tänu sellele on koguduses leerilapsi. «Koolis istutatud seeme on vilja kandnud.»

Ise asju korraldamas
Diakon Leo Lekarkin (Harju-Jaani) peab peale kiriku teenistusi ka kuulutuspunktides Kehras ja Arukülas. Õpetaja Tanel Ots (Jüri) nimetas piiblitunde ning tublisid ilmikuid. Koori ei ole, ka noortetööd mitte, aga leeritulijaid jätkub; samuti on hästi läinud Nabala palvemajal, kuhu on hakanud enam kohalikku rahvast tulema.
Kosel (õp Mare Palgi) on esindatud kõik põlvkonnad. «Meil on vanad naised veel elus.» Pühapäevakooli küll ei tegutse, aga lapsed on kirikus kohal ning valla noored saavad pastoraadi ruume kasutada.
Õp Jaanus Jalakas, kelle teenida on Kuusalu, hooldada Loksa, Leesi ja Harju-Jaani, nimetas eelmist aastat pidustuste aastaks, mille käigus talle kingiti 50. sünnipäevaks kuldrist (see maksab auto hinna!). Loksal alustati kogudusemaja remondiga, kohapeal teenib diakon Ahti Udam. Prangli saarel käib kogudust teenimas end igaveseks üliõpilaseks nimetanud diakon Kalle Rebane, kes õpib Tartu ülikoolis magistriprogrammis. Õpetaja Aare Kimmel nimetas teenitava Randvere koguduse kohta, et elatakse vaikselt ja ilusasti, leeritulijaid on olnud, aga kogudus on siiski eakas.
Praost Tauno Kibur tunnistas, et tal on rõõm teenida just Ida-Harju praostkonnas. «Me ise saame murranguid teha, osaduskonnad ja palveõhtud kinnitavad seda. Maailma keskpunkt on seal, kus me Issanda abil oma asju korraldame. Liiga kaua oleme oodanud riigilt tuge.»
Peapiiskop Andres Põder kõneles sinodilistega haridusest ning sellest, millised võimalused on kirikul noorte hariduse ja kasvatuse missiooni täitmisel, ja vastas päevakajalistele küsimustele. «Ühtsus erinevustes säilib, kui säilib armastus Jumala vastu. Peame olema leplikumad, autoritaarselt ei juhita tänapäeval ühtegi kirikut.»
Sinod valis kirikukogu saadikuiks Mart Johansoni, Raivo Linnase ja Margus Kirja.
Sirje Semm

Teemad:
See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)