Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ingli kuulutus kirikuukse kohal

14.01.2004 | | Rubriik: Kirikuelu

Ja ingel ütles talle: «Ära karda, Maarja, sest sa oled leidnud armu Jumala juures! Ja vaata, sa jääd lapseootele ja tood ilmale poja ja paned talle nimeks Jeesus. Tema saab suureks ja teda hüütakse Kõigekõrgema Pojaks ja Issand Jumal annab talle tema isa Taaveti trooni.»
Lk 1:30–32
Väike-Maarja Neitsi Maarja kirikus pühitseti 28. detsembril uue vitraaZi saanud roosaken.
Rakveres elav klaasikunstnik Riho Kütt sõnas oma töö kohta, et Maarjale pühendatud kirik vajas kindlasti Maarja teema käsitlemist ja tema meelest on ilusaim hetk peaingel Gabrieli kuulutussõnum.
Inspiratsiooniks süüvis ta kuulutussõnumi varasematele käsitlustele kunstis ja otsis võimalust selle kaasaegseks lahenduseks. Kui keskaegses kunstis on Maarja selles stseenis hirmunud, siis Hüti Maarja on üllatunud ilmega. VitraaZi ülemine osa kujutab värvilist taevast ning pilvedest ulatub Gabrieli käsi neitsi Maarja suunas.
Suvel restaureeris Hütt Väike-Maarja kirikus põhjaakent ja kuna lagunenud roosaken vajas samuti kordategemist, siis otsustas kogudus aknale vitraaZi tellida. Raha tööde eest maksmiseks saadi eraannetustest.
Riho Kütt ütles Eesti Kirikule, et ootab suure huviga, millist elu tema vitraaZ koos valgusega elama hakkab. Päikeseline ilm annab teise hingamise ka vitraaZile.
Riho Hütt on lõpetanud 1989. aastal kunstiinstituudi. Tema diplomitööks oli Lüganuse kiriku altarivitraaZi «Taevaminemine» kavand. VitraaZ teostus aastal 1995 ja on imeliseks kaunistuseks kunstnik Hüti kodukirikus.
Riho Hüti neli kooriruumi akna vitraaZi kaunistavad Hanila kirikut Läänemaal. Kunstniku sõnul oli see konkursitöö ja teostus etteantud teemal.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)