Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Elmar-August Reinsoo

18.12.2013 | | Rubriik: Teated

Reinsoo,Elmar_mai2000Praost emeeritus
Elmar-August Reinsoo
05.05.1930–12.12.2013

12. detsembril 2013 kutsuti ajalikust elust igavikku praost emeeritus Elmar-August Reinsoo, kes oli Saaremaa praegustest luterlikest vaimulikest kõige vanem ja kõige kauem ametis olnud kirikuõpetaja.
Elmar-August Reinsoo (aastani 1937 Reinberg) sündis Tallinnas 5. mail 1930. Lapsepõlv möödus Harjumaal Nissi vallas Tabara külas Nissi kiriku lähedal. Tema usuelus sai otsustavaks 1947. aasta, kui ümberkaudsetes külades levis usuline liikumine, mis ei jätnud tedagi puudutamata. Järgmisel aastal konfirmeeriti ta Nissi kogudusse.
1968. aastal läks Elmar Reinsoo EELK Usuteaduse Instituudis korraldatud jutlustajate kursusele ja edasi sai temast juba teoloogia õppija. Ta ordineeriti 15. juunil 1971 ja läkitati Saaremaale. Issand kutsus ta kiriku karjaseametisse väga keerulisel ajal. Ta oli aastail 1971–2001 Kihelkonna Mihkli koguduse õpetaja ning Kärla Maarja-Magdaleena koguduse hooldajaõpetaja. Peale selle on ta erinevatel aegadel hooldanud Mustjala, Saaremaa Jaani, Anseküla ja Jämaja kogudust.
Aastail 1986–2001 oli Elmar Reinsoo Saarte praostkonna praost. Need aastad olid kirikuelus murranguliseks vabanemise, taasärkamise ja uuenemise ajaks. Jumalariigi tööle tuli uus vaimulike ja töötegijate põlvkond, teiste seas ka Elmari poeg Rene, kes jätkab isa tööd tema teenitud kogudustes. Tütar Ülle teenib Kihelkonna koguduses organistina.
«Mina saan ennast väga õnnelikuks inimeseks lugeda. Olen abikaasaga koos olnud üle poole sajandi. Oleme õnnelikud, kuna meil on palju järeltulijaid: kuus last, 16 lapselast ja kaks kolmeaastast lapselapselast,» ütles Elmar Reinsoo kaks aastat tagasi.
Elmar Reinsoo on pälvinud mitmeid autasusid, nende hulgas EELK Teeneteristi II järgu ordeni ja Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Alates 2009. aastast oli ta Kihelkonna valla aukodanik.
Elmar Reinsoo pidas väga oluliseks kristlastevahelist palveosadust. Pärast emerituuri siirdumist hakkas ta regulaarselt kokku kutsuma erinevate Saaremaa kristlike koguduste vaimulike ja töötegijate palveringi. 2005. aastal pälvis ta Eesti Kirikute Nõukogu aastapreemia oikumeenia edendamise eest kohalikul tasandil. Ta võttis osa ka vennastekoguduse tegevusest.
Ametivendade ja kaaskristlastena jääme praost emeeritus Elmar Reinsood mäletama ustava töötegija ja väsimatu palvele kutsujana. Ustavatele ütleb Issand: «Tubli, sa hea ja ustav sulane, sa oled olnud ustav pisku üle, ma panen su palju üle. Mine oma isanda rõõmupeole!» (Mt 25:21)
Elmar Reinsoo ärasaatmine toimub kolmapäeval, 18. detsembril kell 15 Tallinna Jaani kirikus. Laupäeval, 21. detsembril kell 12 toimub matusetalitus Kihelkonna kirikus ja seejärel muldasängitamine Kihelkonna surnuaial.
Igavene rahu anna talle, Issand, ja igavene valgus paistku talle.
Tema ja kõigi usus lahkunute hinged puhaku Jumala halastuse läbi rahus.
Veiko Vihuri,
Saarte praostkonna praost

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)