Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

IN MEMORIAM

16.05.2007 | | Rubriik: Teated

Karl Laantee

2.10.1927–13.5.2007

ImageKirikuõpetaja, poliitik ja ajakirjanik Karl Laantee on sündinud 2. oktoobril 1927 Tigase talus Ketneri külas Elva vallas viielapselise pere vanima pojana.

Tema elu on olnud väga vaheldusrikas. Aastal 1944 siirdus ta kuueteistaastaselt lennuväe abiteenistuse koosseisus Saksamaale. Oodates ärevusega rinde saabumist, oli tollane leeripoiss pikalt rääkinud Elmar Salumaaga, tollase Otepää koguduse praktikandiga, elukutsevalikust. Elmar Salumaa näinud temaski kirikuõpetajat, on Karl Laantee hiljem meenutanud.  Ta on käinud mitmes ülikoolis Saksamaal, USAs, Rootsis. Tal on magistrikraad nii teoloogias kui ka politoloogias, mõlemad saavutatud aastal 1966, kuid eri mandritel.

Tema kirikutöö kogemus on mitmekesine. Ta on teeninud põlisameeriklasi Virginias, rajanud luterliku koguduse Buenos Aireses, teeninud eri viisil eestikeelseid kogudusi ja eestlasi Rootsis, Taanis, Kanadas. Ta on polüglott, kes on kohanenud kiiresti erinevates keskkondades. Veel kõrges eas on osa tema raamatukogust hispaaniakeelne. Organiseerimisvõimelise inimesena on ta töötanud Ameerika Ühendriikide ametnikuna Ladina-Ameerikas poliitika vallas. Kui Peruus oli tema töö populaarne kohalikegi seas, siis Uruguais olid tema ülesanded poliitilistel põhjustel komplitseeritud.

Pikka aega on ta teinud ja toimetanud Ameerika Hääle eestikeelseid saateid, viimati ka Eesti osakonna juhatajana. Seepärast on ta paljude eestlaste jaoks tuntud raadiohääl. Karl Laantee tagasitulek kodumaale ei olnud võõra inimese tulek. Ta asus 1993 elama Tartusse, töötades Tartu Ülikooli usuteaduskonnas ja sotsiaalteaduskonnas lektorina. Mõne aasta pärast halvenes tema tervis. Siiski oli ta lõpuni tegus. Tema koju olid tellitud väga paljud ajalehed, ta oli kursis kõigega. Kuni viimase ajani kirjutas ta ajalehtedele poliitikaalaseid kaastöid. Teda pidasid meeles paljud isamaaliselt meelestatud inimesed, kohtudes temaga ning arutledes rahva tuleviku üle.

Karl Laantee suri 13. mail. Teda jäävad leinama tütar, poeg, õed-vennad, sugulased ning paljud aatekaaslased.

Karl Laantee ärasaatmine on 21. mail kell 12 Tartu Peetri kirikus.

Vallo Ehasalu,

Valga praostkonna praost

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)