Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ilumäe kabel vajab remondi lõpetamiseks toetust

21.06.2010 | | Rubriik: Kirikuelu

Selgitusi jagab Juhan Kilumets. ErakoguIlumäe kabel Lahemaal on remondi tõttu olnud suletud 2006. aastast.
11 aastat tagasi tehti Ilumäel uuringuid, mille tulemusena selgus, et kabelis on ulatuslikud seen- ja puidu pruunmädaniku kahjustused. Avariiohtliku olukorra likvideerimiseks peeti vajalikuks kogu lae ja kandekonstruktsioonide kindlustamist.
Riik eraldas remondiks enam kui miljon krooni. Kahjustatud põrand on eemaldatud, seeneniidistikust kahjustatud pinnas, kirikuruum ja pingistik antiseptitud. Praegu on pooleli lae tegemine ning põranda taastamise tööd seisavad.
OÜ Rändmeister juhataja Juhan Kilumets eemaldas ühe enim kahjustatud saaliakna koos piitadega, mis paljastas nii putuk- kui ka seenekahjustusi. Kohapeal olid koos asjatundjad, kes vammi- ja putukkahjustustega akna demonstratsioonnäitamisel olukorda hindasid.
Muinsuskaitseameti Lääne-Virumaa vaneminspektori Anne Kaldami sõnul läheb eemaldatud aken n-ö proovitööna restaureerimisvõtteid kasutades taastamisele, mille käigus tehakse kindlaks, milline vamm ja putukad aknaid kahjustanud on ning millised tööd on vajalikud akende taastamiseks.
Koguduse juhatuse esimees Õie Alt loodab, et 2013. aastaks, kui nad tähistavad kabeli 170. aastapäeva, on suuremad ehitus- ja restaureerimistööd tehtud.
Ilumäe kabel on ehitatud 1843. aastal. Unikaalsed talupojavappidega vitraažaknad on pärit vanast puukabelist. Kabelit ümbritseval kalmistul on säilinud sepis- ja kiviristid.
Kõigilt headelt inimestelt oodatakse annetusi remonditööde jätkamiseks Ilumäe koguduse arvele 10502001277003.  
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)