Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Ilmus «Eesti mõtteloo» juubeliraamat

18.06.2003 | | Rubriik: Uudised

Kirjastuselt Ilmamaa ilmus «Eesti mõtteloo» sarja 50. köide, milleks on Tallinna Jaani koguduse õpetaja teoloogiadoktor Toomas Pauli kirjutiste kogumik «Kirik keset küla».
Raamat koondab uurimusi eesti kultuuri- ja kirjandusloost, teoloogilisi ja kirikuajaloolisi vaatlusi, raamatuarvustusi ja filosoofilisi esseid. Nagu viitab avarate tõlgendusvõimalustega pealkiri, keskenduvad Toomas Pauli kirjutised luterliku kiriku rollile Eestis nii ajaloolises plaanis kui ka tänapäeva- ja tulevikuperspektiivis.
Nentides kriitiliselt, et nõukogude okupatsiooni süstemaatilistest repressioonidest nõrgestatud kiriku positsioon on meie globaliseeruvas, üha enam materiaalsetele ja virtuaalsetele fantoomväärtustele orienteeruvas ühiskonnas pigem marginaalne, osutab autor ajakohaste muudatuste möödapääsmatusele, jäädes samas kindlaks samuti marginaliseerumisohtu sattunud püsiväärtustele, milleks võiks nimetada kristlikku õpet(at)ust, kultuuri ja eetikat nende mõistete kõige avaramas tähenduses.
Raamatule eessõna kirjutanud peapiiskop Jaan Kiivit leiab, et oma isa jälgedes vaimuliku ametisse astunud Toomas Pauli «põhiline elutöö on olnud teenida kirikuõpetajana meie kogudusi, olla külale hingekarjane» ning et tema mõistmisel peab kindlasti rääkima Uku Masingust kui tema ühest olulisest õpetajast.
EK

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)