Slava Ukraine
Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Igapäevane leib

08.10.2014 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Oktoobrikuu teisel pühapäeval tähistatava lõikustänupüha nimi koosneb kolmest sõnast: lõikus, tänu ja püha. Nii on põhjust peatuda kõigi kolme aspekti juures.
Viljalõikus ja saagikoristus on olnud meie rahvale ajaloos väga olulised, sest peamine elatusallikas on olnud põllumajandus. Põllumees tunneb alati kõige selgemini, et tema tööst sõltub vaid üks osa saagist. Ülejäänu ja isegi suurem osa sõltub ilmast ehk siis sellest, mida Looja inimesele annab. Põllumees võib teha ükskõik kui palju tööd, aga halb ilm võib rikkuda kõik.
Sõna «tänu» tähendab mingi kingituse vastuvõtmist. Selle juurde kuulub ka alandlikkuse moment, sest keegi on andnud meile midagi ja meie oleme selle eest tänulikud. Saagi koristamise järel oli põhjust olla tänulik Jumalale, kes andis hea ilma. Ning Looja tänamiseks tehti kirikus püha, kus tänati Issandat hea saagi eest.
Tänapäeval tuleb leib poest ja me ei sõltu enam nii palju ilmast. Nõnda kipub sageli ununema ka alandlikkus ja see, et mitte meie pole elu üle valitsejad, vaid keegi teine. Ometi pole ka meie elus midagi kindlat. Sõltume väga paljudest erinevatest asjadest ja see, mis toimub teisel pool maakera, võib meid väga tugevalt mõjutada. Hoolimata näilisest turvalisusest on maailm ja meie elu vägagi ebakindel. Seepärast on põhjust olla alandlik ja tänulik kõige eest, mis meil on.
Kaido Soom

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)