Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Idaranniku eestlased kogunesid sinodile

28.05.2003 | | Rubriik: Kirikuelu

Ühel kevadisel nädalavahetusel võis Connecticuti väikelinnas Manchesteris kuulda tavalisest rohkem eesti keelt ja näha liikumas eesti tähistega autosid. Eestlasi oli kokku tulnud kogu Ameerikast ja isegi Kanadast.
Põhjusi selleks oli mitu. Laupäeval, 17. mail peeti Immaanueli luteri kirikus E.E.L.K. Chicago praostkonna sinod ja ordineeriti diakonõpetajaks Nelli Vahter.
Pühapäeval, 18. mail tähistati samas E.E.L.K. Connecticuti koguduse 50. aastapäeva.
Fond toetab järelkasvu
Chicago praostkonna praost Uudo Tari jäi sinodiga rahule. «Kohal olid peapiiskop Udo Petersoo, konsistooriumi peasekretär Ivar Nippak, abipraost Hendrik Laur, kaks õpetajat, koguduste saadikud ja kuulajaskond, kokku 29 hinge. Aja poolest tulime ots otsaga välja, kuigi pidime lisama päevakorrale ühe üleskerkinud akuutse küsimuse, asendades sellega konsistooriumi peasekretäri lahkel vastutulekul tema kavasoleva ettekande «Johan Kõpp ja Eesti rahvariik».» Uudo Tari märkis, et see oli esimene kord võõrustada sinodikoosolekut Connecticutis koguduse 50 aasta kestel.
Uudo Tari hinnangul võib Chicago praostkonna koguduste tegevusega rahule jääda. Märgata on koguduseliikmete arvu ja sissetulevate summade vähenemist, välja arvatud mõni erand.
«Tegelikult suurenes praostkond 190 liikme võrra, kuna Connecticuti kogudus, kelle õpetaja ma olen, astus üle Chicago praostkonda pärast minu praostiks saamist kaks aastat tagasi,» ütles Uudo Tari, kes peab meeldivaks üllatuseks praostkonna juurde eelmisel sinodil loodud õpetajate koolifondi, kuhu lisaks praostkonna pandud seemnele laekus kogudustelt viisakas summa. «See võimaldas meil jõulude ajal meeles pidada kahte väärikat õpilast, kodu-eestlast Nelli Vahterit (õpib Minnesota St Pauli Luterlikus Seminaris) ja Peeter Pirni (Concordia Teoloogilises Seminaris Fort Waynes Indianas).»
Noorendab vaimulike kaadrit
Peapiiskop Udo Petersoo sõnul oli sinod asjakohane ja tasakaalukas. «Räägiti päevakohaseid asju vägagi kindla arusaamisega. Praostkonna töö on väga võimekates kätes.» Peapiiskopi hinnangul töötavad kogudused vägagi sujuvalt ja viljarikkalt.
«Koguduste vaimulik tööpõld on täielikult kaetud ordineeritud õpetajatega. Mul on hea meel näha, et E.E.L.K.-s üle maailma teenib juba seitse hiljuti Eestist tulnud vaimulikku,» rõõmustas Udo Petersoo.
Ta nimetas Nelli Vahteri ordinatsiooni suurepäraseks sündmuseks, mis toob juurde väga vajalikku vaimulikku tööjõudu ja noorendab vaimulike kaadrit. «Nelli on väga sarmikas, isiklikult on mul soe ja austav tunne tema suhtes ja ma loodan tema tööst väga head vilja,» lisas peapiiskop.
Uudo Tari nimetas ametiõde Nelli Vahterit Jumalast saadetud ingliks. «Ta on meie kogudusi Minneapolises ja Chicagos välja aidanud külalisjutlustajana oma õpingute kõrvalt peaaegu aasta aega. Mõlema koguduse õpetajad vajasid abi tervislikel põhjustel. Arvestades Nelli hariduse ja praktiliste kogemustega kirikutöös ning olles näinud, millist head tööd Nelli on teinud nende kahe koguduse juures, saatsid mõlemad kohalikud õpetajad mulle soovituskirja, mis lisasin praosti esildiskirjale Nelli diakonõpetaja ametieksami sooritamiseks. Me kõik soovime Nellile Jumala õnnistust ja edu jumalariigi töös.»
Heino Nurk

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)