Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Helilooja Marje Sink 100

02.11.2010 | | Rubriik: Teated

 Kontserdid ja näitused, raadiosaated tutvustavad helilooja ja vaimulike laulukooride juhi Marje Singi isikut ja loomingut.
Marje Sink (neiupõlve nimega Marie Gildemann) sündis 18. X 1910 Peterburi kubermangus Vigalast pärit köstri ja kooliõpetaja peres. Pereisa surma järel õnnestus lesel lastega 1921 opteeruda Eestisse.
1930 abiellus Marje Sink jutlustaja, luuletaja ja kunstniku Peeter Singiga (1902–1957), kes on helilooja arvukate laulutekstide autor. 1938 lõpetas Marje Sink Tallinna konservatooriumi Artur Kapi kompositsiooniklassis.
Marje Sink keeldus poliitilistest tellimustöödest ning jäi truuks oma usulistele tõekspidamistele ning heideti Heliloojate Liidust välja. Leiba teenis ta muusikapedagoogina koolides ja Hiiu lastekodus, juhatas ja organiseeris mitmel pool Eestis vaimulikke laulukoore ning koolitas soliste. Marje Singi helitööd sündisid repertuaarivajadusest ning neid esitasid needsamad koorid ja solistid. Tema laulude üldarv ulatub sadadesse. Neid iseloomustab meloodilisus ning meele­olukus, millele aeg-ajalt pakub kontrasti jõulisus.
Marje Sink suri Tallinnas 31. XII 1979. Tema ulatuslik loominguline pärand hakkas tuntuks saama alles vabas Eestis.
2005 asutati Marje ja Kuldar Singi iga-aastane preemia noorele lauljale.
14. novembril avatakse Viimsi kirikus Peeter Singi maalinäitus.
16. novembril kell 17.30 on Kaarli kirikus mälestuskontsert «Marje Sink – soololaulud».
12. detsembril kell 18 on Tallinna Püha Vaimu kirikus tema jõululaulude kontsert. Esinevad Kaia Urb (sopran), Heiki Mätlik (kitarr).
16. detsembril kell 18 on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias mälestuskontsert «Jubilate».
Detsembris kõlab Klassikaraadio, Raadio7 ja Pereraadio eetris raadiosaade Marje Singi elust ja loomingust. Saate toimetaja Kersti Inno.
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias avatakse Marje Singile pühendatud näitus. 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)