Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Headus on hinge toit

05.10.2011 | | Rubriik: Kultuurielu

 Saarlane Almi Tugev saatis toimetusele kingiks oma viienda luulekogu «Eluvilju jagades».
«Nagu päike metsa tagant tõuseb // ja säraga sul täidab toa, // nõnda Jeesus sinu hinge, // kingib Igavikuloa,» mõtiskleb luuletuses «Igavikuluba» autor. Selles lühikeses värsis on justkui kokku võetud Almi Tugeva elukäsitlus.
Loodus on pakkunud talle väga erinevaid ja üllatavaid kujundeid nagu vihmalind või  krihvane tee või ülased kui õnnehurmad. Pole sugugi ootamatu, et Almile võib kevad pähe potsatada ja vahuvood raugeda mereastreisse. Sest Almi laseb südamekandlel heliseda paljudel viisidel. Leidub seal isamaa lõõma ja ootuste Lootust, mis on suurem kui vastu südamepatja peksev vihm.
Almi ütles Eesti Kirikule, et hakkas luuletusi kirjutama pärast pikki palveid teha midagi igavikulist, anda tänutäheks armastuse eest Jumalale midagi vastu. Eluaastaid oli tal siis juba 52. Esimene luulekogu «Valgus pimeduse üle» ilmus 1998. Talle kui looduse sügavale austajale pakubki loodus lõputult inspiratsiooni.
Innustust pakuvad ka loetud luuletused, eriline lemmik on Juhan Liiv oma sügavate värssidega. Veel meeldivad Virve Osila, Anna Haava, Debora Vaarandi, toob Almi Tugev mõne näite. Tema enda luuletused sünnivad aga mitut moodi. Mõni otsekui unenäolisena, seepärast on tal alati pliiats ja paber voodi lähedal, et öösel meelele tulnud sõnad kohe üles märkida.
Nii meenutab ta luuletust «Joosep!», mille pani kirja pärast huvitavat unenägu helilooja Joosep Aavikust. Niisugust tänulikkust inimeste vastu leiab veel paljudes tema luuletustes. Almi ütlebki, et head inimestevahelised suhted ja teistest lugupidamine on tema jaoks elus väga tähtsad.
«Soovin kaasinimestele alati head, headus on nagu hinge toit. Kui sa saad kellelegi kas või annetada, siis oled sa kasulik ja elu pole tühja läinud,» kinnitab ta. 35 aastat Kuressaare Siioni baptistikogudusse kuulunud ja Eesti Kirikut Maarjamaal parimaks leheks pidav Almi Tugev töötas Kristuse elu jagu aastaid päästeteenistuses, korraldades hädasolijaile abi.
Lisaks nimetatud luulekogudele on tal ilmunud veel kolm: «Hingease ja eluniidid» (2000), «Hingekeel» (2003) ja «Elu läbi imede» (2006).
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)