Head teoloogilist ööd!

23.04.2008 | | Rubriik: Määratlemata

Möödunud nädala reedel ja laupäeval peeti Põltsamaal järjekordset religiooni ja teaduse kevadkooli. Töökohustuste tõttu sain osaleda vaid esimese päeva õhtul, nautida Ain Riistani suurepärast ettekannet religioossete probleemide kajastumisest muusikas ning veeta seejärel ööd huvitavate inimeste ning teoloogiliste probleemide seltsis.
Igapäevane elutempo on kiire, jooksvatest kohustustest välja hüpata raske ning oma erialal uute ideede, vaatenurkade ja tõlgenduste omandamine sageli komplitseeritud. Sellisel juhul pole värskenduseks midagi paremat kui pikk arutlusöö vastavatest probleemidest tõeliselt huvitatud tarkade inimeste seltsis.   
Mulle tundub, et arutlusööde vorm sobib hästi nii noortele kui vanematele, usklikele kui uskmatutele. Näiteks minu koolis Hugo Treffneri gümnaasiumis töötab väga hästi akadeemiliste ööde traditsioon, kui õpilased hakkavad õhtul ühiselt õppeainetega tegelema, targemad aitavad hädasolijaid, arutletakse õppeainete üle ka sügavuti ning siis hommiku poole ööd uinutakse. Teisalt tuleb meelde, kuidas mitmekordne baptistide liidu president Joosep Tammo korraldas järjekindlalt meeste palveöid, kus ühise palve, arutelude ja sportimise tulemusena oluliselt suurema üksteisemõistmiseni jõuti. Mitmeid analoogilisi üritusi on peetud ka EELK kogudustes.  
Erialaste pikkade arutelude kiituseks on levinud ka legendilaadsed lood. Näiteks kõneldakse süvapsühholoogide Sigmund Freudi ja Carl Gustav Jungi esimesest jutuajamisest umbes sada aastat tagasi, kus plaanitsetav viisakuskohtumine venis ligi kolmeteist tunni pikkuseks intensiivseks mõttevahetuseks.
Oleme Eestis olukorras, kus gümnasistide arv mõne aasta jooksul kiiresti langeb. Kindlasti peavad teoloogilised kõrgkoolid valmis olema potentsiaalsete tudengite nappuseks. Uute teoloogiliselt haritud noorte kõrval vajab EELK ka teoloogiast süvitsi huvitatud vanemaid inimesi. Üks potentsiaalne vorm huvi äratamiseks ja uute ideede saamiseks on kindlasti ööarutelud. Nii tulebki ainult loota, et saaks tihedamini kellelegi soovida head teoloogilist ööd.


Toomas Jürgenstein

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)