Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Hea karjane

13.04.2010 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Saabuva pühapäeva nimetus tähendab tõlkes Issanda heldust ja ustavust, ning pühapäeva piiblikohtades keskendutakse Jumalale kui heale karjasele.
Tänapäeva inimese jaoks võib karja ja karjase teema olla juba kaugeks jäänud, Jeesuse ajal aga oli tegu usu väga elulise tõlgendusega. Meil tasub siin mõelda, millised on need pildid, mis kõnetaksid tänapäeval inimest sama tugevalt, kui Piibli ajastul kõnetas võrdpilt Jumalast hea karjasena. Kõik mõistsid, mida see teema tähendas. Tegu oli kahe dimensiooniga.
Esiteks võib mõista, et Jumal kannab hea karjasena hoolt nende eest, kes on Tema omad. Temasse uskuvatel inimestel pole põhjust karta, sest nad võivad end usaldada Jumala kätesse, kes on hea ja kõikvõimas. Lammas on karjasega võrreldes alati nõrgemal positsioonil, aga ta ei pea muretsema, sest karjane kannab tema eest hoolt. Karjane mõistab lammast.
Teiseks aga läkitab Jeesus Ülemkarjasena jüngrid hoolt kandma Jumala karja eest. Nii võime meiegi kõik olla mingil määral karjased, ladina keelde tõlgitult pāstor’id.
Luther kõneles palju üldisest preesterlusest, mille kohaselt igal kristlasel on oma ülesanne koguduses ja maailmas. Meie võime olla juhatajaks ja toetajaks neile, kes oma teel eksivad ja nõrkevad.
Kaido Soom

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)