Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Hauamonument Rolf Uusvälja haual

15.10.2008 | | Rubriik: Kultuurielu

1. oktoobri õhtupoolikul avati Tallinna Siselinna (Kaarli) kalmistul orelikunstnik Rolf Uusvälja (1930–2005) kalmul skulptor Heinz Mülleri kavandatud hauamonument.
Ettevõtmine toimus Rolf Uusvälja õe Els Himma init­siatiivil ning Eesti Esitajate Liidu toetusel. Haual kõlas orelimuusika Rolfi enda esituses hiljuti uuesti väljalastud CD-lt, Bachi orelimissa (Klavierübung III).
Sõnavõttudes haual ja hiljem kohvikus meenutati eesti suure orelikunstniku elu ja loomingut, kohal oli muusikuid ja kunstiinimesi, samuti Rolf Uusvälja õed. Suursugune ja kaunis hauamonument kujutab endast tegelikult orelit, Rolf Uusvälja elu ja loomingu keskpunkti. Hõbedased ja kuldsed viled on paigutatud klassikaliselt, keskaegse kaasaskantava portatiivi laadselt.
Sümboolne on see, et sealsamas ligidal, umbes 200 meetri kaugusel asub teise eesti muusika suurkuju, orelikunstniku ja helilooja Peeter Süda haud ja hauamonument. Kaugel pole ka naabruses, Nevski kalmistul asuv muusikateadlase Peeter Ramuli haud. Niisiis on Siselinna kalmistu mõnes mõttes eesti muusika Panteon.
Leidkem oma suurkujude haudade juurde ikka tee. Suur tänu Els Himmale tema armastusest kantud töö eest oma venna mälestuse (sealhulgas ka Rolf Uusvälja audiopärandi digiteerimine ja uuesti väljaandmine ning levitamine) jäädvustamisel! Foto tegi Rolf Uusvälja õetütar laulja Nancy.

Toomas Trass

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)