Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hauakivi praost Gustav Maarannale

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Käesoleva aasta 18. juunil pühitses Lääne praostkonna abipraost Leevi Reinaru Mihkli surnuaial Gustav Maaranna hauakivi.

Praost Gustav Maaranna ja abikaasa Juta Maaranna hauakivi Mihkli kalmistul. Praost Gustav Maaranna ja abikaasa Juta Maaranna hauakivi Mihkli kalmistul.

Praost Gustav Maaranna ja abikaasa Juta Maaranna hauakivi Mihkli kalmistul.

Külalisi oli tulnud lähedalt ja kaugelt: Pärnu maavanem Toomas Kivimägi, Koonga vallavanem Andres Hirvela, Lihula vallavanem Anu-Lii Jürman, naaberkoguduste esindajad ja külalised sõpruskogudusest Rovaniemist. Mälestuskõnedes meenutati Gustav Maaranda.

Ustav teenija

Gustav Maarand tuli Mihklisse 1945. aastal ja sellest ajast alates oli ta ustavalt Mihkli kogudust teeninud. Lisaks Mihkli kogudusele on ta olnud hooldajaõpetaks praostkonna teistes kogudustes: Kirblas, Varblas, Märjamaal ja Martnas.

Samuti pidas ta palvetunde ja jumalateenistusi Pikavere palvemajas. Gustav oli tuntud ja tunnustatud pea kogu Lääne- ja Pärnumaal, aga ka kaugemalgi.

Hauakivi kujutab avatud piibliraamatut. Õpetaja Gustav oligi oma elus ja teenimistöös kui avatud Piibel. Tal oli oskus suhelda suurte ja väikeste inimestega, nii noorte, vanade kui ka lastega. Ta elas välja seda, mida Jumal oma sõnas talle andis. Voldemar Panso on Gustavi kohta öelnud, et ta ise uskus kõike seda, mida ta kirikus kuulutas.

Aateline mees

Kui mõnelt Mihkli kandi inimeselt küsida, millisena on Gustav Maarand talle meelde jäänud, siis võib saada vastuseks, et ta oli vägev mees. Jah tõesti, tema vägevus seisnes selles, et ta sai oma väe ülevalt, oma taevaselt Isalt, kes kõiki oma ustavaid lapsi kannab, kasvatab ja teeb tugevaks.

Gustav oli ka mees, kes armastas oma isamaad ja vabadust. Ammu enne Eesti taasiseseisvumist kõneles ta Eesti vabaduspüüetest ja laulis isamaalisi laule. Eriti sütitava ja võimsa kõne pidas ta Mihkli kalmistul Vabadussõjas langenutele püstitatud ausamba taasavamisel.

Tänuga meeles

Õpetaja Gustav oli ustav. Ta teadis ausamba peitmisest, olles ise üks selle peitjatest ja oli juures, kui oli õige aeg ausammas tagasi panna. Oma isamaalise tegevuse eest sai ta väärilise tasu vabariigi presidendilt, kes autasustas teda Riigivapi IV klassi teenetemärgiga. Ta oli ka Pärnumaa vapimärgi kavaler.

Kuigi õpetaja Gustav Maarand oli suur inimene vaimulikus mõttes, jäi ta rahva südamesse lihtsa ja armsa inimesena, kelle juurde võis alati tulla ja kellega võis kõigest rääkida.

Kui kellelgi on südames soov annetada Gustav Maaranna hauakivi heaks, siis saab seda teha Mihkli koguduse kontole 10902000832007 SEB Eesti Ühispangas.

Mihkli kogudus on tänulik kõikidele annetajatele: Pärnu maavalitsusele, Koonga ja Martna vallavalitsusele, naaberkogudustele, sõpruskogudustele, koguduseliikmetele ja teistele üksikannetajatele.

Avatud raamatu kujuline hauakivi toob südamesse mõtte, et kui kord taevas eluraamat avatakse, on ka meie armsate nimed seal kirjas. Ja andku meile indu head usuvõitlemist võidelda, et meiegi nimesid võiks sealt leida.

Silvi Lootsmann,

,

Mihkli koguduse juhatuse esimees